Výbava vzduchostřelce
Úvodní zamyšlení
Střelba ze vzduchovky není jen tak nějaká zábava. Jedná se o náročnou činnost, která vyžaduje, kromě osobnostně celistvé a fyzicky zdatné osoby střelce, také hlubokou teoretickou přípravu a technické zázemí.
Čas od času se sice objeví případ, kdy nějaký člověk prostě vezme do ruky svoji starou Slávii, zlomí hlaveň, natlačí diabolku a úspěšně vystřelí, aniž by si předtím proměřil aktuální charakteristiky prostředí, ve kterém hodlá střelbu realizovat. Z toho ale jistě každého střelce mrazí v zádech, a proto takový případ berme jen jako výjimku potvrzující pravidlo, že odpovědná střelba vypadá jinak, tedy že teoretická a praktická příprava tvoří hlavní součást celé aktivity a samotný výstřel je jen třešinkou na dortu či odměnou za předtím dobře a poctivě vykonanou práci. Nakonec, i cesta může být cíl a sama příprava před střelbou může být natolik uspokojující ambice střelce, že k samotné střelbě ani nemusí dojít. Následující řádky ale popisují proces završený dobrým výstřelem a protnutí dráhy střely s cílem ve správném záměrném bodě.
Co je více či méně nutně potřeba mít k provozování vzduchostřelby
Jestli si tedy někdo myslí, že si koupí vzduchovku, krabičku diabolek a může střílet, ten se sice nemýlí, ale i takový lehkovážně uvažující člověk brzy zjistí, že bez spousty dalších věcí se neobejde.
V následující tabulce můžete najít příklady opravdu potřebných i zbytných serepetiček, o kterých vzduchostřelec musí či by měl uvažovat. Nejedná se jistě o úplný výčet, nevěnujeme se zde záměrně široké oblasti výstroje a dalším oblastem, ale představu, co vás pravděpodobně čeká, když se pustíte do vzduchostřelby, by to dát mohlo.
Kliknutí na následující obrázek vás přesměruje na samostatnou tabulku:
Více teoretických podkladů, podporujících tu kterou položku, najdete na samostatné stránce Co má vliv na dráhu střely? aneb co vše musí vyhodnotit střelec předtím, než se rozhodne vystřelit.