Weihrauch HW 77 K

Recenze: Weihrauch HW 77 K - "kultovní" pístová vzduchovka

OBSAH

Weihrauch HW 77 K

Obr. 1

Zbraň v základní výbavě, která je standardní součástí dodávky, tj. s otevřenými mířidly. Oproti ještě nedávno dodávaným mířidlům klasického provedení s možností volby tvaru výřezu hledí jsou nyní dodávána standardně mířidla typu Tru-Glo. Vše je v poctivém železném provedení, pěkně nastavitelné, možnost volby výřezu hledí ale už není k dispozici.

Weihrauch HW 77 K

Obr. 2

Takhle vypadá puška ve výbavě vhodné např. pro HFT soutěže, kde otevřená mířidla nestačí a je třeba je nahradit puškohledem. Zobrazený puškohled Valiant Themys je sám o sobě dlouhý a v kombinaci se sluneční clonou je to už opravdu pořádná roura, která ještě ke všemu potřebuje být usazená poměrně daleko od oka, což ale díky dlouhé drážce HW 77 K není problém.

Obr. 3

Takhle vypadá stejná puška s alternativní "thumbhole" pažbou. Tato verze se označuje jako HW 77 KT. Toto je nejlevnější, plastové provedení "T" pažby, k mání je i stejně tvarovaná pažba z bukového dřeva, případně krásně barevných překližek.

Pozn.: Všechny obrázky ukazují stejný kus, obrázek č. 1 byl pořízen bezprostředně po zakoupení, na obrázku č. 2 jsou už vidět drobné oděrky po pár tisících výstřelů a absolvování několika terénních závodů a také používáním lehce obroušené okraje botky a místy vyleštěný lak na pažbě. Odlišná barevnost je způsobena jiným svícením při fotografování, realitě více odpovídá obrázek č. 2. Obrázek č. 3 ukazuje tutéž pušku po dalších tisících výstřelů, po kterých za odměnu dostala novou pažbu.

Základní informace

 • Druh zbraně … pístová/pružinová dlouhá vzduchovka se spodním nátahem, jednoranná

 • Celková délka … 1020 mm

 • Celková hmotnost … 4,0 kg (bez optiky)

 • Hlaveň

  • Délka hlavně … 370 mm

  • Kalibr … 4,5 mm

  • Stoupání drážek vývrtu hlavně ... 1:15

 • Spoušť… Rekord, dvouodporová, stavitelná

 • Drážka pro montáž příslušenství … 11 mm

 • Úsťová energie střely … do 16 J

 • Základní výbava ... mechanická mířidla Weihrauch (Tru-Glo)

 • Standardní pažba buková Monte Carlo s oboustranně zvýrazněnou lícnicí (možno zaměnit za kteroukoli jinou pažbu vhodnou pro pušky řady HW 77/97)

 • Výrobce: Weihrauch & Weihrauch Sport GmbH & Co. KG, Mellrichstadt, Německo

Příslušenství a doplňky

Detail mechanických mířidel, která jsou nyní se vzduchovkou standardně dodávána.

Weihrauch HW 77 K s puškohledem Nikko Stirling Mountmaster 3-9x40 IR AO

Je použita nízká Al montáž, která je součástí dodávky puškohledu Nikko Stirling Moutmaster. Montáž je o trochu nižší než jiné nízké montáže a vzdálenost objímky objektivu od těla pušky je při použití této montáže menší než 1 mm a i tak je většinou potřeba nějaké podložení, aby objímka objektivu nedrhla o hřbet pušky. Přední krytka se kvůli tomu bez úpravy na objektiv nasadit nedá. Díky standardní vzdálenosti oka od okuláru je ovšem možné puškohled posadit celkem dozadu a zadní úchyt montáže zajistit kotvícím šroubem do jednoho ze tří důlků na zbrani (zde se jedná o prostřední z nich). Objektiv 32 cm dlouhého puškohledu vůbec nezasahuje do prostoru pro vkládání diabolky do hlavně a nabíjení tak není ničím omezováno.

Weihrauch HW 77 K s puškohledem Valiant Themys 4-12x40 (bez sluneční clony)

Valiant Themys měří na délku 36 cm a kvůli nadstandardnímu očnímu reliéfu, tj. vzdálenosti oka od okuláru (100 až 110 mm), a tedy nutnosti posunout puškohled poměrně hodně dopředu na zbrani se jednak montáž dostane mimo oblast s důlky pro zajišťovací šroub a také začne puškohled významně zasahovat do místa pro zakládání diabolek do hlavně, což nabíjení zbraně trochu komplikuje. V zobrazeném provedení bylo dosaženo vzdálenosti 39 mm mezi osami puškohledu a hlavně, což je příjemně málo a snižuje to rozsah oprav při střelbě na různé vzdálenosti.

K puškohledu Valiant se dodává sluneční clona a bylo by škoda ji nepoužít. Pak už ale puškohled kompletně přesahuje otvor pro zakládání diabolek (viz obrázek v úvodu článku). I při této kombinaci lze diabolku zasunout do hlavně, chce to ale trochu cviku. Je použita samostatně pořízená nízká jednodílná Al montáž. Vzdálenost objímky objektivu od těla pušky jsou při použití této montáže cca 3 mm a na objektiv lze nasadit i s puškohledem dodávané krytky.

Porovnání siluety sesterských vzduchovek řady HW 77/97 s různými pažbami

Pozn.: V okrajových detailech mohlo dojít k malým zkreslením tvaru vlivem různého úhlu či ohniska pořízení jednotlivých fotografií, z nichž kresby vycházejí.

Výkony a přesnost střelby

Vzdálenost, na kterou lze s puškou vědomě mířeně střílet, je dána především kombinací úsťové energie, kterou puška dává diabolkám, přesnosti samotné zbraně, kvality střeliva a kvality střelce. Úsťová energie je dána technickou konstrukcí konkrétní zbraně, v tomto případě především silou a délkou pružiny, objemem a hmotností válce a pro tuto úvahu je to daná konstanta, se kterou nelze nic dělat. Aktuální znění zákona o zbraních a střelivu dovoluje bez zbrojního průkazu vlastnit a užívat vzduchovky bez omezení úsťové energie střely (do kalibru 6,35 mm), nicméně pravidla některých soutěží omezují max. úsťovou energii, např. HFT na 16,3 J. A tomu odpovídá i tato konkrétní puška. Kvalita diabolek je různá a na přesnosti střelby už i na střední vzdálenosti se významně projevuje. Etalonem je české střelivo JSB Exact, kterým střílím i já, konkrétně mé pušce nejlépe chutná kalibr 4,53 mm a vůbec nejlépe pak diabolky ze spec. série s použitím jiné raznice. Hmotnost těchto diabolek je cca 0,55 g. Kvalitu sebe jako střelce hodnotím na střední třídu, takže žádný zázrak ani propadák. Zbývá tedy už jen kvalita a z ní vyplývající přesnost samotné pušky a ta je, podle mě, vynikající.

S puškou lze seriózně soutěžně střílet rovnou tak, jak přijde od výrobce, jen je vhodné změřit reálnou úsťovou rychlost, resp. stanovit úsťovou energii diabolky, která se liší kus od kusu (pružiny nejsou zcela shodné) a rozptyl u zbraní značených jako 16J může být i v jednotkách Joule. Originální, tzv. exportní pružina určená pro energii do 16 J je kvalitní a střelba s ní dostatečně konzistentní. Ta moje dávala po zakoupení energii cca 15,5 J, což je optimální. Po cca 4500 výstřelů klesla úsťová energie na 13,5 J a v tu chvíli jsem se rozhodl pružinu vyměnit. Výkon pružiny klesal rovnoměrně a pružina byla stále v perfektním stavu, takže by bývalo stačilo jen přidat podložku k opětovnému navýšení výkonu, já jsem ji ale vyměnil za chválený V-Mach, abych mohl následně porovnávat.

A praktické výsledky? Do 20 m se i mně daří prakticky střílet s rozptylem cca do 1 cm, největší vzdálenost, na kterou jsem dosud mířeně střílel, bylo 70 m a tam jsem dosáhl rozptylu cca 6 cm. Mluvím, samozřejmě, o střelbě vleže s oporou, s puškohledem, bez vyrušování, za dobrých podmínek a po vyloučení výstřelů, které jsem já jasně pokazil. Pro jistotu jsem střílel přes chronometr, abych odhalil případné odchylky v rychlosti diabolky. K jistým výkyvům v rychlosti sice dochází, ale větší odchylky v cíli byly prakticky vždy způsobeny mnou a ne puškou.

Na 70 m jsem už nadměřoval o desítky cm a řekl bych, že někde v této vzdálenosti leží limit "rozumné" střelby. Přesnost i výkon pušky dovoluje střílet mířeně i na větší vzdálenosti, však na 70 metrech diabolka letí stále rychlostí kolem 160 m/s, ale pak už leckdy možná narazíte na rozsah stupnice pro opravu míření ve vašem puškohledu a míření začne být spíš věštěním. Můj puškohled Valiant Themys HFT má osnovu na dolní poloose cejchovanou až do 19 Mil, což by mi mohlo teoreticky umožňovat mířenou střelbu až do nějakých 145 m. V reálu by se ale nadměření blížilo 3 m a rychlost diabolky by byla kolem 100 m/s. No, nevím, ale, bude-li příležitost, zkusím to.

Dojmy a hodnocení

 • Pozitiva

  • Přesnost a konzistence střelby

  • Skvělé zpracování, kvalitní materiály

  • Hluboká a dlouhá drážka pro uchycení příslušenství

  • Možnost montáže mechanických mířidel (kvalitní mechanická mířidla jsou standardně dodávána v ceně zbraně)

  • Oboustranná lícnice na standardní pažbě a tedy bezproblémovost použití pravo- i levorukými střelci

  • Velký výběr provedení, příslušenství a tuningových doplňků

 • Negativa (a jsou to opravdu negativa?)

  • Ani se základní pažbou nemusí být pro někoho jednoduché poskládat se za otevřená mířidla - lícnice je i tak dost vysoká, což omezuje použití pušky pro to, proč ji leckdo kupuje, tedy pro střelbu s otevřenými mířidly

  • Cena … není nejlevnější, ale cena odpovídá kvalitě (a což teprve, kdybychom u nás měli německé ceny!)

Shrnutí

Weihrauch HW 77 K je skvělá vzduchová puška vhodná i pro sportovní použití (např. HFT), k čemuž směřuje i o 10 cm zkrácená hlaveň verze K oproti standardní verzi. Puška je kvalitně vyrobená, střílí konzistentně a s dobrým střelivem velice přesně. Je rozumně těžká (4 kg bez optiky), ale díky tomu je stabilní. Rázy po výstřelu nejsou ani při použití 16J pružiny moc výrazné, zbraň si ale trochu kopne. Je možné najít zmínky o tom, jak tato puška či její sesterská zbraň Weihrauch HW 97 “ukopala” kdejakou optiku. Uvidíme časem, po nějakém tisíci výstřelů se nic špatného nestalo ani s levným puškohledem Nikko Stirling Mountmaster 3-9x40, Valiant Themys 4-12x40 vydržel už několik tisíců ran, tak snad... Při montáži optiky je třeba brát zřetel na vyklenutou horní hranu těla zbraně s drážkou 11 mm. Vyklenutí snižuje reálnou výšku optiky nad tělem zbraně a některé montáže tak mohou být příliš nízké, některé je pak kvůli vyklenutí nutno probrousit, aby je bylo možné do drážky uchytit. Drážka sama je dostatečně hluboká, aby do ní bylo bez problémů možné uchytit i hliníkové montáže, a je i pěkně dlouhá a poskytuje tak hodně prostoru pro optimální uchycení příslušenství. Spoušť je vynikající a dobře nastavitelná do až u pružinových vzduchovek nečekaného "jemna".

Weihrauch HW 77 K není nejlevnější. V ČR stála na podzim 2019 cca 12.500,- Kč. Kvalita odpovídá ceně, trochu ale překvapí, že cena nákupu v Německu je podstatně nižší (do 10.000,- Kč, a to včetně exportní pružiny a dalšího drobného příslušenství). Řada uživatelů si tuto pušku tak nechává dovézt z Německa a pak vymění standardní 7,5J pružinu za exportní 16J. Na zbrani sice zůstane německá “F” značka označující zbraně do 7,5 J, ale tím se, zdá se, nikdo moc netrápí. Drobnou výhodou je pak i to, že se zbraní s “F” značkou můžete bez dalších formalit projet i do Německa, což s toutéž puškou oficiálně dovezenou do Česka a opatřenou českou značkou bez evropského zbrojního pasu nemůžete.

Jednou z výhod je i to, že se puška dá pořídit s různými provedeními pažby, různým provedením, resp. materiálem hlavně a těla zbraně, pušku lze dále “tůnit” (doporučený je např. V-Mach Kit) a každý tak může zbraň opravdu vyladit podle svých potřeb a představ.

Weihrauch HW 77 K je malou evolucí již několik desetiletí vyráběného modelu. Dlouhověkost modelu se odráží v jeho vyladěnosti, velkému množství variant i příslušenství, početné komunitě uživatelů a lety ověřené kvalitě a spolehlivosti. Zároveň je to jedna z mála voleb, které máte, chcete-li pořídit pružinovou vzduchovku vyšší třídy s pevnou hlavní a možností instalovat mechanická mířidla. Pokud ještě k tomu chcete, aby byla puška tak, jak vyjde z továrny, použitelná pravákem i levákem a také aby bylo vše vyrobeno z poctivého železa, tak je Weihrauch HW 77 či 77 K prakticky jedinou možností.

Pozn. 1: Dobrý přehled o všech variantách provedení a příslušenství k této pušce dává web německého obchodu Schneider, kde také řada českých vzduchostřelců ráda nakupuje. Dalším oblíbeným německým obchodem je Schlottmann. Jen nevím, proč zrovna tyhle obchody mají tak příšerné webové stránky.

Pozn. 2: Měl jsem možnost střílet s touto puškou s pružinou V-Mach dávající úsťovou energii cca 19 J (i když byla pružina koupena jako 16J) a střelba to už nebyla příjemná ani přesná. Po několika ranách jsem pružinu zkrátil tak, aby dávala energii do 16 J a hned to bylo zase ono příjemné a přesné střílení.


Trhon.cz, 2019, 2020

Dodatek IX/2022 - výměna puškohledu Valiant za Optisan

Po nějaké době jsem cítil potřebu něco změnit a rozhodl jsem se vyměnit puškohled. S puškohledem Valiant Themys HFT jsem byl celkem spokojen, ale pár věcí mi na něm vadilo:

 • párkrát jsem si nechtěně otočil komínkem při manipulaci s puškou mezi stanovišti na závodech, takže mi chyběly krytky komínků

 • trochu mi vadila jeho velká konstrukční délka ztěžující ládování diabolek do mé HW 77 K

 • nenaučil jsem se v praxi využívat speciality v záměrné osnově HFT a tyto speciality mi spíše vadily při nadměřování

 • nebyl jsem si jist přesným nastavením zvětšení pro dosažení True MilDot stavu (měl jsem pocit, že tomu neodpovídá přesně 10násobné zvětšení podle stupnice na puškohledu, jak by mělo - jist si ale nejsem)

Všechny výše uvedené "problémy" jsem vyřešil pořízením puškohledu Optisan CP 10x32. Ten má nízké kryté komínky, je krátký, takže ani se sluneční clonou nezasahuje do prostoru pro nabíjení, má jednoduchou a dobře viditelnou Half MilDot osnovu a má pevné 10násobné zvětšení, kde není co řešit a díky tomu je také vnitřně jednodušší konstrukce, čímž by mohla být také dosažena větší odolnost proti "rozkopání". Zmenšení průměru výstupní čočky ze 44 mm u Valiantu na 32 mm u Optisanu nepřináší žádné mnou pozorovatelné zhoršení obrazu. Sice se mi ho nepodařilo koupit napoprvé (byl mi zaslán na první pohled použitý puškohled, který jsem úspěšně vrátil a, i když si úplnou novostí druhého zaslaného kusu také nejsem zcela jist, tak už jsem si ho nechal), ale zatím jsem spokojen. Možná je to jen placebo efekt, ale první "ostré" střelecké výsledky mám lepší než s Valiantem.

Dodatek XI/2022 - pružina V-Mach po 5000 výstřelů

K listopadu 2022 bych rád doplnil informaci o zkušenosti s pružinou V-Mach. Pomalý nástup únavy pružiny jsem očekával, ale že se ani po cca 5000 výstřelů nedostaví únava žádná, mě příjemně překvapilo. Pružina dává i po oněch cca 5000 výstřelů diabolce stále stejnou energii s velmi solidní konzistencí. Takže doporučuji.

Pozn.: Po přechodu na novou sérii diabolek JSB Exact jsem musel odebrat jednu podložku, abych se dostal zase pod 16,3 J (přesto, že se jedná o diabolky stejného kalibru, tedy 4,53 mm, tyto nové se v hlavni pohybují znatelně lehčeji než ty původní).

Recenze, testy, videa a další odkazy