Weihrauch HW 77 K

Základní informace

 • Druh zbraně … pístová/pružinová dlouhá vzduchovka se spodním nátahem, jednoranná
 • Celková délka … 1020 mm
 • Celková hmotnost … 4,0 kg (bez optiky)
 • Hlaveň
  • Délka hlavně … 370 mm
  • Kalibr … 4,5 mm
  • Stoupání drážek vývrtu hlavně ... 1:15
 • Spoušť… Rekord, dvouodporová, stavitelná
 • Drážka pro montáž příslušenství … 11 mm
 • Úsťová energie střely … do 16 J (s exportní pružinou od výrobce reálně naměřeno 15,5 J)
 • Základní výbava ... mechanická mířidla Weihrauch (Tru-Glo)
 • Pažba buková Monte Carlo s oboustranně zvýrazněnou lícnicí (možno zaměnit za kteroukoli jinou pažbu vhodnou pro pušky řady HW 77/97)
 • Výrobce: Weihrauch & Weihrauch Sport GmbH & Co. KG, Mellrichstadt, Německo

Příslušenství a doplňky

Weihrauch HW 77 K v základní výbavě

Oproti ještě nedávno dodávaným mířidlům klasického provedení s možností volby tvaru výřezu hledí jsou nyní dodávána standardně mířidla typu Tru-Glo. Vše je v poctivém železném provedení, pěkně nastavitelné, možnost volby výřezu hledí ale už není k dispozici.

Detail mechanických mířidel, která jsou nyní se vzduchovkou standardně dodávána.

Weihrauch HW 77 K s puškohledem Nikko Stirling Mountmaster 3-9x40 IR AO

Je použita nízká Al montáž, která je součástí dodávky puškohledu Nikko Stirling Moutmaster. Montáž je o trochu nižší než jiné nízké montáže a vzdálenost objímky objektivu od těla pušky je při použití této montáže menší než 1 mm a i tak je většinou potřeba nějaké podložení, aby objímka objektivu nedrhla o hřbet pušky. Přední krytka se kvůli tomu bez úpravy na objektiv nasadit nedá. Díky standardní vzdálenosti oka od okuláru je ovšem možné puškohled posadit celkem dozadu a zadní úchyt montáže zajistit kotvícím šroubem do jednoho ze tří důlků na zbrani (zde se jedná o prostřední z nich). Objektiv 32 cm dlouhého puškohledu vůbec nezasahuje do prostoru pro vkládání diabolky do hlavně a nabíjení tak není ničím omezováno.

Weihrauch HW 77 K s puškohledem Valiant Themys 4-12x40 (bez sluneční clony)

Valiant Themys měří na délku 36 cm a kvůli nadstandardnímu očnímu reliéfu, tj. vzdálenosti oka od okuláru (100 až 110 mm), a tedy nutnosti posunout puškohled poměrně hodně dopředu na zbrani se jednak montáž dostane mimo oblast s důlky pro zajišťovací šroub a také začne puškohled významně zasahovat do místa pro zakládání diabolek do hlavně, což nabíjení zbraně trochu komplikuje. V zobrazeném provedení bylo dosaženo vzdálenosti 39 mm mezi osami puškohledu a hlavně, což je příjemně málo a snižuje to rozsah oprav při střelbě na různé vzdálenosti.

Detail usazení puškohledu Valiant Themys 4-12x40 s nasazenou sluneční clonou na HW 77 K.

I při této kombinaci lze diabolku zasunout do hlavně, chce to ale trochu cviku. Je použita samostatně pořízená nízká jednodílná Al montáž. Vzdálenost objímky objektivu od těla pušky jsou při použití této montáže cca 3 mm a na objektiv lze nasadit i s puškohledem dodávané krytky.

Porovnání siluety sesterských vzduchovek řady HW 77/97 s jejich standardními pažbami

Pozn.: V okrajových detailech mohlo dojít k malým zkreslením tvaru vlivem různého úhlu či ohniska pořízení jednotlivých fotografií, z nichž kresby vycházejí.

Výkony a přesnost střelby

"Výkon" pušky, tedy vzdálenost, na kterou lze s puškou vědomě mířeně střílet, jsou dány především kombinací úsťové energie, kterou puška dává diabolkám, přesnosti samotné zbraně, kvality střeliva a kvality střelce. Úsťová energie je dána technickou konstrukcí konkrétní zbraně a pro tuto úvahu je to daná konstanta, se kterou nelze nic dělat, tedy, chcete-li co nejsilnější pušku, aniž by byl potřeba zbrojní průkaz, případně chcete-li se účastnit oficiálních závodů typu HFT apod., budete chtít pušku s úsťovou energií těsně pod 16 J. To je i můj případ (cca 15,5 J). Kvalita diabolek je různá a na přesnosti střelby už i na střední vzdálenosti se významně projevuje. Etalonem je české střelivo JSB Exact, kterým střílím i já, konkrétně mé pušce nejlépe chutná kalibr 4,53 mm. Hmotnost těchto diabolek je cca 0,55 g. Kvalitu sebe jako střelce hodnotím na střední třídu, takže žádný zázrak ani propadák. Zbývá tedy už jen kvalita a z ní vyplývající přesnost samotné pušky a ta je, podle mě, vynikající. A to zatím střílím s puškou tak, jak vyšla z továrny, bez jakéhokoli tuningu.

A praktické výsledky? Do 20 m se i mně daří prakticky střílet s rozptylem cca do 1 cm, největší vzdálenost, na kterou jsem dosud mířeně střílel, bylo 70 m a tam jsem dosáhl rozptylu cca 6 cm. Mluvím, samozřejmě, o střelbě vleže s oporou, s puškohledem, bez vyrušování, za dobrých podmínek a po vyloučení výstřelů, které jsem já jasně pokazil. Pro jistotu jsem střílel přes chronometr, abych odhalil případné odchylky v rychlosti diabolky. K jistým výkyvům v rychlosti sice dochází, ale větší odchylky v cíli byly vždy způsobeny mnou a ne puškou.

Na 70 m jsem už nadměřoval o cca 35 cm a řekl bych, že někde v této vzdálenosti leží limit "rozumné" střelby. Přesnost i výkon pušky dovoluje střílet mířeně i na větší vzdálenosti, však na 70 metrech diabolka letí stále rychlostí kolem 160 m/s, ale pak už leckdy možná narazíte na rozsah stupnice pro opravu míření ve vašem puškohledu a míření začne být spíš věštěním.

Pozn.: Můj puškohled Valiant Themys HFT má osnovu na dolní poloose cejchovanou až do 19 Mil, což by mi mohlo teoreticky umožňovat mířenou střelbu až do nějakých 145 m. V reálu by se ale nadměření blížilo 3 m a rychlost diabolky by byla kolem 100 m/s. No, nevím, ale, bude-li příležitost, zkusím to.

Soustřel na 50 m, resp. 70 m (HW 77 K, JSB Exact 4,53 mm)

Dojmy a hodnocení

 • Pozitiva
  • Přesnost a konzistence střelby
  • Skvělé zpracování, kvalitní materiály
  • Hluboká a dlouhá drážka pro uchycení příslušenství
  • Možnost montáže mechanických mířidel (kvalitní mechanická mířidla jsou standardně dodávána v ceně zbraně)
  • Oboustranná lícnice na standardní pažbě a tedy bezproblémovost použití pravo- i levorukými střelci
  • Velký výběr provedení, příslušenství a tuningových doplňků
 • Negativa (a jsou to opravdu negativa?)
  • Cena … není nejlevnější, ale cena odpovídá kvalitě (a co teprve, kdybychom u nás měli německé ceny!)

Shrnutí

Weihrauch HW 77 K je skvělá vzduchová puška vhodná i pro sportovní použití (např. HFT), k čemuž směřuje i o 10 cm zkrácená hlaveň verze K oproti standardní verzi. Puška je kvalitně vyrobená, střílí konzistentně a s dobrým střelivem velice přesně. Je poměrně těžká (4 kg bez optiky), ale díky tomu je stabilní. Rázy po výstřelu nejsou ani při použití 16J pružiny moc výrazné, zbraň si ale trochu kopne. Je možné najít zmínky o tom, jak tato puška či její sesterská zbraň Weihrauch HW 97 “ukopala” kdejakou optiku. Uvidíme časem, po cca 800 výstřelů se nic špatného nestalo s puškohledem Nikko Stirling Mountmaster 3-9x40, Valiant Themys 4-12x40 zatím vydržel již také přes 1000 ran, tak snad... Při montáži optiky je třeba brát zřetel na vyklenutou horní hranu těla zbraně s drážkou 11 mm. Vyklenutí snižuje reálnou výšku optiky nad tělem zbraně a některé montáže tak mohou být příliš nízké, některé je pak kvůli vyklenutí nutno probrousit, aby je bylo možné do drážky uchytit. Drážka sama je dostatečně hluboká, aby do ní bylo bez problémů možné uchytit i hliníkové montáže, a je i pěkně dlouhá a poskytuje tak hodně prostoru pro optimální uchycení příslušenství. Spoušť je dobře nastavitelná do až u pružinových vzduchovek nečekaného "jemna".

Weihrauch HW 77 K není nejlevnější. V ČR stojí cca 12.500,- Kč. Kvalita odpovídá ceně, trochu ale překvapí, že cena nákupu v Německu je podstatně nižší (do 10.000,- Kč, a to včetně exportní pružiny a dalšího drobného příslušenství). Řada uživatelů si tuto pušku tak nechává dovézt z Německa a pak vymění standardní 7,5J pružinu za exportní 16J. Na zbrani sice zůstane německá “F” značka označující zbraně do 7,5 J, ale tím se, zdá se, nikdo moc netrápí. Drobnou výhodou je pak i to, že se zbraní s “F” značkou můžete bez dalších formalit projet i do Německa, což s toutéž puškou oficiálně dovezenou do Česka a opatřenou českou značkou bez zbrojního průkazu nemůžete.

Jednou z výhod je i to, že se puška dá pořídit s různými provedeními pažby, různým provedením, resp. materiálem hlavně a těla zbraně, pušku lze dále “tůnit” (doporučený je např. V-Mach Kit) a každý tak může zbraň opravdu vyladit podle svých potřeb a představ.

Weihrauch HW 77 K je malou evolucí již několik desetiletí vyráběného modelu. Dlouhověkost modelu se odráží v jeho vyladěnosti, velkému množství variant i příslušenství a lety ověřené kvalitě a spolehlivosti. Zároveň je to jedna z mála voleb, které máte, chcete-li pořídit pružinovou vzduchovku vyšší třídy s pevnou hlavní a možností instalovat mechanická mířidla. Pokud ještě k tomu chcete, aby bylo vše vyrobeno z poctivého železa, tak je Weihrauch HW 77 či 77 K prakticky jedinou možností.

Pozn. 1: Dobrý přehled o všech variantách provedení a příslušenství k této pušce dává web německého obchodu Schneider, kde také řada českých vzduchostřelců ráda nakupuje.

Pozn. 2: Weihrauch HW 77 pravděpodobně nebude vhodnou zbraní na ladění na vyšší výkony než cca 20 J. Někde jsem zaznamenal zmínku o tom, že konstrukčně tato puška dovoluje max. 22 J a případné ladění na vyšší výkon už by zbrani škodil. Toto ovšem nemám spolehlivě ověřeno.


Trhon.cz, X/2019