Fotografování Slunce

Slunce jako nám zdaleka nejbližší hvězda se přímo nabízí k fotografování. K fotografování sluneční koróny, případně pořízení jiných speciálních snímků potřebujeme také speciální vybavení, i s relativně běžným fotografickým vybavením lze ale pořídit hezké záběry sluneční fotosféry.

O fotografování Slunce již bylo napsáno mnohé, odpustím si tedy teorii a popíši moje vlastní zkušenosti s některými postupy:

Základní pomůcka - sluneční fólie

Ke snížení slunečního jasu používám Baader AstroSolar fólii. Podle údajů výrobce tato fólie redukuje intenzitu slunečního svitu o 99,999 %. To nemohu ověřit, ale snížení intenzity jasu je opravdu radikální, a to při minimálních negativních průvodních jevech, jako je rozptyl či lom světla nebo snížení ostrosti. Fólii jsem použil jak k ruční výrobě filtru pro astronomický dalekohled, tak ve formě hotového filtru k nasazení na fotografický objektiv.

Fotografování Slunce běžným fotografickým objektivem

Zdánlivá velikost slunečního kotouče na obloze je poměrně malá a k dosažení fotografií poskytujících rozumnou obrazovou informaci je tedy třeba použít objektivy s co největším relativním zvětšením vůči velikosti snímacího čipu. Já jsem použil v mnoha jiných situacích osvědčený objektiv Canon EOS EF 300 mm f/4 L IS v kombinaci se zrcadlovkami Canon EOS 50D a 70D s čipy velikosti APS-C. Tento objektiv jsem dále doplňoval telekonvertorem Canon 2x a vyzkoušel jsem i kombinaci s astronomickým CLS clip filtrem Astronomik vloženým do těla zrcadlovky. Na přední část objektivu nasazuji filtr Baader ASSF.

Shrnu-li svoji zkušenost s tímto způsobem fotografování, pak mohu říct, že všechny kombinace dávají použitelné výsledky. Pro prokreslení větších detailů je vhodné či téměř nezbytné použít objektiv s ještě větší ohniskovou vzdáleností nebo doplnit telekonvertor. Telekonvertor sice trochu sníží kvalitu obrazu, ale zvětšení slunečního kotouče na snímači za to stojí. Nejvíce detailů se ukázalo na fotografiích s potlačenou barevností. Zajímavou se ukázala kombinace s CLS filtrem, který je jinak určen primárně pro potlačení světelného znečištění při nočním astrofotografování. Zdá se, že s použitím CLS filtru se mi podařilo dostat ze snímku o trochu lepší detaily než bez něj. Možná to je ale spíše subjektivní pocit. V každém případě ale CLS filtr snímkům neuškodil, takže by se nic nestalo, pokud byste ho ve fotoaparátu zapomněli z předchozího nočního fotografování.

Posuďte sami (v době testu na Slunci, bohužel, mnoho skvrn nebylo):

Ukázka č. 1: Fotoaparát Canon EOS 70D, objektiv Canon EF 300 mm f/f IS L, ISO 100, f/8.0, 1/640 s

Celá plocha snímače, bez jakýchkoli úprav

Výsledná fotografie

Ukázka č. 2: Fotoaparát Canon EOS 70D, objektiv Canon EF 300 mm f/f IS L + telekonvertor Canon EF 2x II, ISO 400, f/10.0, 1/1000 s

Celá plocha snímače, bez jakýchkoli úprav

Výsledná fotografie - celek

Výsledná fotografie - detail

Ukázka č. 3: Fotoaparát Canon EOS 70D, objektiv Canon EF 300 mm f/f IS L + CLS filtr Astronomik, ISO 400, f/6.3, 1/1000 s

Celá plocha snímače, bez jakýchkoli úprav

Výsledná fotografie

Ukázka č. 4: Fotoaparát Canon EOS 70D, objektiv Canon EF 300 mm f/f IS L + telekonvertor Canon EF 2x II + CLS filtr Astronomik, ISO 400, f/8.0, 1/400 s

Celá plocha snímače, bez jakýchkoli úprav

Výsledná fotografie - celek

Výsledná fotografie - detail

Fotografování Slunce astronomickým dalekohledem

Disponujete-li astronomickým dalekohledem, pak se, samozřejmě, nabízí využít ho i pro fotografování Slunce. Já jsem nějakou dobu vlastnil dalekohled Newton Sky-Watcher s 10" zrcadlem, ohniskovou vzdáleností 1200 mm a f/4. Sluneční jas bylo nezbytně nutné radikálně snížit, a to jednak omezením velikosti vstupního otvoru na pouhé 2", tedy cca 5 cm, k čemuž výborně posloužil kryt dalekohledu, který je přímo od výrobce vybaven 2" otvorem se samostatnou krytkou, do kterého byla vložena Baader AstroSolar fólie. Fotoaparát (zde zrcadlovka Canon EOS 50D) byl pomocí T-kroužku připevněn přímo k okulárové šachtě. Sestavu dalekohledu a fotoaparátu k fotografování Slunce můžete vidět zde:

Fotografování Slunce s použitím astronomického zrcadlového dalekohledu bylo jednoznačně nejlepší cestou k dosažení dobrých výsledků, kterou jsem vyzkoušel. Dalekohled s 1200 mm ohniskové vzdálenosti vykreslil sluneční kotouč přes velkou část plochy APS-C snímače a, při troše trpělivosti při zaostřování, se také dařilo pořizovat viditelně ostřejší snímky oproti použití fotografického objektivu.

Posuďte sami:

Ukázka č. 5: Fotoaparát Canon EOS 50D, objektiv/dalekohled Sky-Watcher Newton 10" na Dobsonově montáži, ISO 100, 1/125 s, f/4.0

Celá plocha snímače, bez jakýchkoli úprav

Výsledná fotografie - celek

Výsledná fotografie - detail

Všechny fotografie si můžete prohlédnout ve vyšším rozlišení v této fotogalerii.

Pro informace o aktuální sluneční aktivitě a spol. navštivte např. tyto webové stránky.