Cort Z-Custom

Recenze: Cort Z-Custom - elektrická kytara pro všechny styly a za velice rozumnou cenu

Hledáte-li kytaru ála Les Paul v nižší cenové kategorii, zkuste kouknout na Cort Z-Custom. Zde je popisována verze 1, která se už nevyrábí a byla nahrazena v lecčem jinou verzí 2.

Celkové hodnocení

  • absolutně (bez ohledu na cenu) ... 75 %

  • relativně vzhledem k ceně ... 95 %

Klady: Provedení, kvalita a variabilita zvuku, zamykací ladicí mechaniky, cena

Zápory: Někdy slyšitelný zvuk při přepínání snímačů, pro někoho možná málo světový zvuk značky Cort, poměrně velká hmotnost

Vyrobeno: 2010, Indonésie

Cena: 11.500,- (Hudební centrum Hradec Králové, září 2010)

Fotografie kytary Cort Z-Custom po mnoha letech aktivního užívání

Popis, konstrukce

Cort Z-Custom je elektrofonická kytara vycházející tvarově i elektricky z „typu Gibson Les Paul“. Původní gibsonské tvary jsou zde ale přece jen změněny. Tvar těla umožňuje pohodlnější hraní a kytara hráče ničím nezraňuje. Nástroj je poměrně těžký, což je dáno především kombinací masivního mahagonového těla s javorovou vrchní deskou. Kytaru lze pořídit ve dvou základních barevných variantách – tmavší Brown Sunburst nebo světlejší Open Pore Natural Burst. Zde popisováno je její tmavší varianta. Lak je kvalitní a nástroj i díky „zlatému“ hardware vypadá docela exkluzivně. Hardware je opět na dobré úrovni. Struny vedou od zadní stěny nástroje skrz otvory v těle přes dobře nastavitelnou TonePros (lic.) kobylku až k ladicím mechanikám, které mají jednu specialitu, a to šrouby uzamykající strunu v mechanice. Nejedná se tedy o klasické zámky na strunách, ale o přitažení struny v mechanice šroubem, čímž se zásadně urychluje natažení nové struny a její doladění (není třeba strunu omotávat kolem kolíku mechaniky, ale stačí ji jen protáhnout otvorem, zajistit šroubem a lehce doladit). Ladění drží velmi dobře, „zlato“ se časem otírá, především z horních partií kobylky. Krk je příjemně tvarován a jeho průhyb se dá seřídit velmi dobře. Na hmatníku chybí klasické orientační značky, pouze oktáva je zvýrazněna stylizovaným perleťovým „Z“. Orientační puntíky na boku krku při pohledu shora ale, samozřejmě, nechybí.

Elektrická výbava stojí na velmi dobrých snímačích Seymour Duncan SH1 (’59) a SH4 (JB). Je zde o jeden ovládací prvek méně, než na standardních gibsonkách, korekci hlasitosti má každá snímač svoji, tónová clona je ale společná pro oba snímače. Potenciometr tónové clony je push-pull, což umožňuje rozpínání cívek obou snímačů, a tedy přepínání mezi zvukem snímačů dvojcívkových a jednocívkových (více níže v kapitole Zvuk).

Třípolohový přepínač snímačů (u krku / oba / u kobylky) zaujal místo trochu netradičně mezi potenciometry. Kytara je pasivní, žádná další elektronika zde tedy přítomna není.

KONSTRUKCE: Set-in, tzn. lepený krk

TĚLO: Mahagon / javorový top

KRK: Javor, 3 vrstvy

HMATNÍK: Palisandr, rádius 305 mm

PRAŽCE: 22 ks / large (2,7 mm)

MENZURA: 24 3/4″ (629 mm)

KOBYLKA: TonePros lic., struny skrz tělo

MECHANIKY: Zamykatelné upevnění struny v mechanice

SNÍMAČE: H-H, Seymour Duncan SH1(’59) & SH4(JB), rozpínací cívky

OVLADAČE: 2 hlasitost, 1 tón (push pull), třípolohový přepínač

Zvuk

Zvuk je velmi dobrý. Zkoušel jsem i nižší modely série Cort Zenox, jehož je Z-Custom modelem nejvyšším, ale rozdíl ve zvuku oproti nejbližšímu nižšímu modelu je znatelný (v kladném slova smyslu). Je to dáno především snímači a pak také javorovou vrchní deskou. Názor na zvuk je velmi subjektivní věcí, mně ale kytara příjemně překvapila barevností a hutností při hře na základní, tedy dvojcívkové zapojení snímačů a krásně cinkavým jednocívkovým projevem při jejich rozpojení. Je, samozřejmě, třeba počítat s úbytkem hlasitosti při přepnutí z dvojcívek na jednocívky. To je ale logické. Právě zvukovou variabilitu a výbornou použitelnost ve všech módech bych vyzdvihl především. Stejnou kytaru tedy můžete užít v tvrdém rocku i country. Ve zvuku se poměrně výrazně prosazují ostřejší vyšší středy a někdy je třeba trochu kroutit knoflíky na aparátu, aby toto pásmo nepůsobilo nepříjemně. Celkově ostřejší vlastní zvuk kytary také trochu limituje její použití pro hodně "vytavené" zkreslení, při kterém může být obtížnější naladit optimální výsledný zvuk. Řekl bych tedy, že pro hi-gain použití to není úplně nejvhodnější kytara.

A ještě dodám malé negativum, které ovšem nesouvisí přímo se zvukem kytary: Trochu mi vadí drobný ruch – kovové cvaknutí při změně polohy přepínače snímačů, který se dostává do výstupu kytary a při tišším hraní je slyšet.

Spolehlivost, životnost

I po letech zcela OK, a to bez významné údržby.

Závěrečné hodnocení

Kytaru bych doporučil těm, kteří netrvají na věhlasné značce, chtějí co nejuniverzálnější nástroj, kterým se líbí provedení ála Gibson Les Paul a kteří koukají i na cenu. Solidních kytar i v cenách významně pod 10.000,- Kč (i Z-Custom se vám určitě podaří sehnat pod 10.000,-) je více, Cort Z-Custom je ale, alespoň podle mě, kytara o dost lepší, než by její ceně odpovídalo.


Únor 2015, aktualizace 2017