Sky-Watcher Dobson 10"

Recenze: Sky-Watcher Dobson 10" - výborný, výkonný a levný zrcadlový astronomický dalekohled

Popis: Jde o amatérský zrcadlový dalekohled Newtonovy konstrukce s ohniskovou vzdáleností 1200 mm a průměrem zrcadla 10" (254 mm), s Dobsonovou azimutální montáží bez pohonu. V základní výbavě v ceně je kompletně vystrojený hlavní dalekohled, hledáček 9x50, okuláry 10 a 25 mm (průměr 1,25") a Dobsonova montáž.

Celkové hodnocení vzhledem k ceně: 9/10

Klady: Za tu cenu super - velmi dobrý výkon (obraz), přenositelnost a rychlá použitelnost

Zápory: Dalekohled není příliš vhodný pro vážné astrofotografování ani po přenesení na vhodnou montáž (vyloučeno to ale není). 2" ani 1,25" okulárový tubus nemá filtrový závit, takže případné filtry se musejí našroubovávat přímo na okuláry, případně originální tubusy musejí být vyměněny za jiné, se závitem.

Vyrobeno: Čína

Cena: 11.400,- Kč (Supra Praha, prosinec 2011)

Optimální použití dalekohledu je pozorování objektů hlubokého vesmíru s využitím jednoduchosti a akčnosti Dobsonovy montáže (s ručním postrkováním dalekohledu). Pozorování planet a Měsíce je také možné, kvůli vysoké světelnosti dalekohledu je ale často třeba použít filtry ke snížení jasu, především na Měsíc. Setové okuláry jsou slušné a na běžné pozorování dostačující. V krytu tubusu je cca 2" otvor se samostatnou krytkou, který může být vhodně použit pro zmenšení vstupního otvoru dalekohledu a, při použití sluneční fólie, může být dalekohledem přímo pozorováno a fotografováno např. Slunce. Práce s dalekohledem je rychlá - Dobsonova "krabice" se jen postaví na zem a dalekohled se k ní přichytí dvěma šrouby, které zároveň fungují jako madla pro přenášení. Komplet váží cca 30 kg (15 kg dalekohled, 15 kg montáž). Délka tubusu je cca 115 cm a vejde se tak i do zavazadlového prostoru některých běžných automobilů bez nutnosti sklápět sedadla. Při použití příslušných redukcí lze pomocí dalekohledu fotografovat, pro kvalitní astrofotografii ale není dalekohled optimálně vybaven (jednodušší okulárový výtah) a pohon by musel být zajištěn buď Poncetovou plošinou nebo silnější paralaktickou montáží na úrovni EQ-6 (cca 20.000,- Kč a více dle výbavy). I bez pohonu montáže lze pořídit zdařilé fotografie Slunce či Měsíce, na fotografování objektů hlubokého vesmíru nebo planet to ale v základním provedení nestačí.

Je třeba také počítat s tím, že díky dobré kvalitě dalekohledu podporující zájem o pozorování noční oblohy budete brzy po jeho koupi toužit po dokoupení dalších okulárů, různých redukcí, pozorovací literatury apod., takže se může lehce stát, že poměrně rychle významně navýšíte původní investici.

Některé fotografie pořízené přes tento dalekohled můžete vidět ve fotogalerii.

Aktualizace: II/2015


SW Dobson 10"

SW Dobson 10" při fotografování Slunce