Mooer Pure Boost

Recenze: Mooer Pure Boost - opravdu levný clean booster bez kompromisů v kvalitě

Potřebujete během hraní nakopnout? Na to stačí spoluhráčova noha. Pokud ale potřebujete nakopnout zvuk, pak budete asi shánět nějaký zesilovací nakopávač, tedy booster. Důvodem, proč i já jsem zjistil, že mi nějaký booster chybí, byla potřeba dorovnat hlasitost kytary, pokud rozepnu cívky dvojcívkových snímačů a přepnu tak kytaru do "single" módu. Pak nejen získám singlové cinkání, ale také se sníží hlasitost výstupu kytary. A tuto hlasitost potřebuji dorovnat na úroveň humbuckerů, aby následující zvukový řetězec reagoval, jak má. Protože mi nešlo primárně o "nakopávání" zvuku pro sóla a netoužil jsem ani po přiostření zvuku nějakým vlastním zkreslením boosteru, hledal jsem levný (jak jinak), ale především co nejčistší zesilovač hlasitosti, tedy clean booster či volume shifter, chcete-li. A právě požadavek minimálního vlastního zkreslení boosteru byl jedním ze zásadních filtrů při výběru vhodné krabičky.

Takže shrnu mnou požadované parametry:

  • Minimální či optimálně žádné vlastní zkreslení

  • Buď žádný, nebo pozitivní vliv na barvu zvuku

  • V případě opravdu čistého zesílení stačí jeden Volume ovladač, jinak je třeba mít zvlášť ovladač Gain a zvlášť Volume

  • True bypass nebo buffered bypass

  • Nízká cena (cca do 3.000,- Kč)

Nedal jsem si s tím zas tolik práce, abych se seznámil s celým trhem v této oblasti, ale pár kousků jsem viděl a slyšel. A, k mému podivu, byly v nich velké rozdíly. Co mě překvapilo nejvíce, bylo to, že je dost těžké najít booster, který nezkresluje. Nakonec se mi nejvíce zamlouvaly výrobky firem Xotic a TC Electronic. Xotic byly výborné, ale drahé, Vypadalo to tedy na TC Electronic Spark Booster nebo možná jen Spark Mini Booster. Pak mě ale kolega z branže upozornil na čínskou značku Mooer a její pedály, mezi nimiž byl i Mooer Pure Boost. Za cenu necelých 1.600,- Kč nabízel na pohled vše, co jsem požadoval. Neměl jsem ale možnost ho před koupí vyzkoušet, za tu cenu jsem ale šel do zajíce v pytli s tím, že to případně nebude taková finanční ztráta. A ukázalo se, že to je opravdu prakticky přesně to, co jsem hledal. Na následujících řádcích shrnu svoje dojmy:

1. Provedení

V provedení (a prý ani v tom vnitřním) krabička nezapře inspiraci pedály Xotic RC. Tělo je tvořeno bytelným kovovým odlitkem. Má velmi malé rozměry (93,5 × 42 × 52 mm), což je poznávací znamení všech krabiček Mooer, váží jen 160 g, přesto ale na zemi krabička sedí jako přibitá a není problém na ni šlápnout bez nebezpečí jejího překlopení nebo jiného neplechoidního chování. Zapnutí efektu je signalizováno velkou červeně svítící diodou, ve vypnutém stavu je efekt v režimu true bypass. Vzhledem k malým rozměrům nelze pedál napájet vloženou baterií a jedinou možností je připojit standardní 9V adaptér.

2. Ovládání

Nožní přepínač je klasický, s docela velkým odporem a dost slyšitelným cvaknutím. Hlavním ovladačem je Gain. Knoflík Gainu jde až příliš zlehka a pro pódiové použití ho bude třeba fixovat nějakou páskou, abyste ho nechtěně nepootočili, kam nechcete. Dalším ovladačům, tedy Bass, Treble a Volume výrobce přisoudil podružnou roli a vyvedl je ve velmi malém provedení, které rozhodně nevyzývá k příliš častému přenastavování. Nicméně, nastavená poloha je celkem viditelně vyznačena bílými ryskami na čele knoflíků a ovládat to jde. Já bych sice prohodil Volume a Gain, někomu jinému to ale může vyhovovat přesně tak, jak to je navrženo výrobcem. I ty malé čudlíky je ale radno fixovat lepicí páskou.

3. Zvuk

Zvuk je výborný. V neutrálním nastavení nic původnímu zvuku neubírá, i jen malé pootočení ovladači Bass a/nebo Treble pak zvuk zajímavě a veskrze pozitivně ovlivní. Ani Mooer Pure Boost si neodpustí vlastní zkreslení, nicméně to je i na maximální Gain poměrně malé a cca do poloviny dráhy knoflíku Gain se jedná o opravdu čisté zesílení. Pro jistotu nevlivnění zvuku vlastním zkreslením ale doporučuji nastavit Gain cca na 9 hodin.

Pěkný přehled základních zvukových možností pedálu je např. na tomto videu výrobce.

Shrnutí:

Jedná se jednoznačně o naplnění rčení "za málo peněz hodně muziky". I jiné pedály mohou být stejně dobré, některé se mohou i lépe ovládat, ale ve srovnatelné výbavě v kombinaci s výbornou kvalitou zvuku a opravdu lidovou cenu budete těžko hledat konkurenci. Já ji alespoň nenašel.


Duben 2015