Eich T500

Recenze: basový zesilovač vyšší třídy - Eich T500

O procesu, který vyústil v pořízení kombinace relativně drahého basového reproboxu Eich 115XS a relativně levného zesilovače Laney R500H, píši na samostatné stránce. Po cca roce jsem se ovšem rozhodl nahradit zesilovač Laney zesilovačem Eich. Důvodem bylo primárně to, že jsem chtěl přece jen ještě lehčí a menší zesilovač, a také pro mě byla lákavá schopnost zesilovače Eich držet magneticky na mé reprobedně i při jejím výrazném naklopení. A také jsem chtěl prakticky vyzkoušet, jestli ocením kvalitu zesilovače vyšší třídy.

Dojmy a hodnocení

Pozitiva

Negativa

Cena: 23.000,- Kč (červen 2022)

Eich T500 Black Edition

Hned první dojem po vybalení je dobrý. Zesilovač je opravdu lehký (1,49 kg), na první pohled kvalitně vyrobený, ovládací knoflíky jsou robustní, jejich aretace ve středních polohách výrazná. Konkrétní kus, který mám k dispozici, je z limitované série "Black Edition", což je specifická edice k 35. výročí firmy Eich Amplification, která se od standardního provedení ve stříbrné barvě liší černou povrchovou úpravou. K zesilovači je přibalen napájecí kabel, kabel miniTRS-miniTRS pro připojení externího přehrávače do vstupu AUX In, protiskluzová podložka a samolepka Eich. Manuál přibalen není, ten je třeba stáhnout z webových stránek výrobce.

Pozn.: Na spodní straně zesilovače je, kromě standardního výrobního štítku se sériovým číslem, také štítek s rodným listem zesilovače a podpisem Thomase Eicha. Na tom mém je uvedeno "Born on May 16th 2022". To je milé.

Zapojení zesilovače do el. sítě nevybočuje z běžných zvyklostí. Konektor napájení je standardní samec C13, přibalený je napájecí kabel délky 1,75 m. Zesilovač je možné připojit k síti 230 V nebo 115 V, příslušný přepínač je na zadním panelu a je z výroby přelepen. Po zapnutí přepínačem na zadním panelu se v pravém dolním rohu předního panelu bíle rozsvítí podlouhlý indikátor.

Na čelním panelu je k dispozici vstup pro nástroj osazený standardním konektorem TS (jack, 6,3 mm). Vstup je jen jeden a lze do něj připojit jakýkoli nástroj bez ohledu na impedanci (pasivní/aktivní). Standardní impedance vstupu je 1 MOhm, citlivost -26 dB max.

Pozn.: Zesilovač se ale dá pořídit i ve speciálním provedení se vstupní impedancí 5 MOhmů vhodném pro připojení nástrojů s velmi vysokoimpedančními výstupy (např. kontrabas s přímo připojeným piezoelektrickým snímačem).

Za vstupem následuje ovladač Gain, kterým se nastavuje úroveň vstupního signálu. Gain je vybaven indikátorem přebuzení (dioda Clip). Nastavení na "12 hodin" bude vyhovovat většině nástrojů, já mám Gain nastaven nejčastěji na 1:30 hod.

Hodně zesilovačů nabízí nějakou svoji specifickou "magic" funkci. U zesilovačů Eich je to funkce Taste, která se ovládá stejnojmenným ovladačem na předním panelu. Neutrální zvuk je ve střední poloze, otáčením proti směru hodinových ručiček dochází k lehkému potlačování basů a středů a zvýrazňování výšek až do levé krajní polohy označené jako "Dry". Otáčením ovladače Taste po směru hodinových ručiček od střední polohy dochází k posilování basů a především středů a k potlačování výšek až do pravé krajní polohy označené jako "Rich". Připomíná mi to např. funkci Tilt u zesilovačů Laney Digbeth. Tyto speciální funkce zesilovačů mi většinou přišly ne příliš užitečné, nicméně citlivým nastavením ovladače Taste je možné pomoct např. zvuku bezpražcové baskytary (směrem k poloze Rich), případně podpořit říznost zkreslení či artikulaci při použití starších strun nebo snímačů s méně konkrétním zvukem (směrem k poloze Dry). Ještě uvidím po delší praxi, ale zdá se to, k mému podivu, docela použitelné.

Další sekcí na předním panelu je ekvalizér. Ten nabízí ovládání čtyř pásem - Lo (30 Hz), LoMid (250 Hz), HiMid (800 Hz) a Hi (8 kHz). Pásma jsou pevně nastavená, není možné je nějak ladit. Rozsah účinku ovladačů je solidní, a to +-15 dB (Lo, Hi), resp. +-12 dB (LoMid, HiMid). Pro moje potřeby, nástroje a uši jsou frekvence ekvalizéru naladěny optimálně, a to včetně ovladače výšek, jehož základní frekvence může být pro někoho nezvykle vysoko (8 kHz). Potěšujícím (i když očekávaným) zjištěním je, že ani extrémní polohy ovladačů ekvalizéru nepřinášejí prakticky žádný šum.

Ovladač celkové hlasitosti je označen jako Master. Ten, kromě očekávatelného ovlivňování hlasitosti výstupu do reproduktoru, také ovlivňuje, poněkud nečekaně, hlasitost linkového výstupu (Line Out).

Na pravé straně předního panelu se pak nachází symetrický D.I. výstup vybavený konektorem XLR. D.I. výstup poskytuje signál linkové úrovně (nominální výstup +6 dB). D.I. výstup je v základním módu zapojen před korekcemi, takže signál z něj ovlivňuje pouze ovladač Gain. pomocí přepínače Post je ale možné přepojit D.I. výstup až za korekce, takže se do D.I. signálu promítnou nastavení ovladačů Taste i ekvalizéru. D.I. výstup je také vybaven přepínačem (od)zemnění Ground/Lift. Impedance D.I. výstupu je 600 Ohmů. Signál z D.I. výstupu je příkladně čistý a, v případě zapojení Pre, příp. Post se všemi korekcemi "na rovno", i zcela zvukově nezabarvený. 

Posledním ovladačem na předním panelu je přepínač Mute, kterým lze rychle odpojit signál od všech výstupů s výjimkou výstupu Tuner.

Zadní panel zesilovače nabízí, kromě již zmíněného konektoru pro připojení napájecího kabelu a přepínače "voltáže", řadu zdířek:

K připojení reproduktoru je na zadním panelu k dispozici jeden konektor Neutrik Speakon® Combo NLJ2 MD-V. Ten umožňuje použití reproduktorového kabelu s koncovkou Speakon NL2FX (2pin) či NL4FX (4pin) nebo TS (jack, 6,3 mm). Impedance reproboxu musí být minimálně 4 Ohmy. Do 4 Ohmů zesilovač dává výkon max. 500 W, do 8 Ohmů pak 300 W. Zesilovač je třídy D a je možné ho používat i bez připojeného reproduktoru.

Za reproduktorovým výstupem následuje sekce označená jako Rehearsal (zkouška), která nabízí vstup pro externí zdroj signálu (AUX In) a výstup na sluchátka a je určena primárně pro použití zesilovače bez připojeného reproduktoru, tedy s poslechem prostřednictvím sluchátek. Obě tyto zdířky jsou osazeny konektorem mini TRS (stereo jack, 3,5 mm).

Na zadním panelu jsou k dispozici další tři výstupy:

Poslední zdířkou je Effect Loop Return/Line In určený pro připojení vstupu do efektové smyčky, případně externího linkového signálu, pokud není smyčka použita. Signál přivedený do této zdířky je do zvukového řetězce zařazen za korekce Taste a ekvalizér a je ovlivňován ovladačem celkové hlasitosti. Tento vstup má impedanci 10 kOhmů.

Tabulka vlivu ovladačů a korekcí na signál z jednotlivých výstupů

Shrnutí

Eich T500 je basovým zesilovačem vyšší třídy. Tomu odpovídá vysoká kvalita zpracování, čistý a dynamický zvuk či prakticky neznatelný šum. Kromě ekvalizéru zesilovač k úpravě zvuku nabízí už jen speciální ovladač Taste. To, že zde chybí možnosti některých jiných zesilovačů, např. kompresor, overdrive, ladička apod., já osobně nepovažuji za nedostatek, protože patřím k těm, kteří takovýto zesilovač používají víceméně jen jako koncový stupeň pro zesílení signálu, který je jinak kompletně vytvořen v pedalboardu. Velice praktické je množství výstupů, díky kterým je možné signál dále využít různými cestami. V kombinaci s reproboxy Eich nachází uplatnění i praktická drobnost v podobě magnetických pinů, které pevně přidržují zesilovač k reproboxu třeba i při jeho velkém naklonění. Relativně malé rozměry a nízká hmotnost předurčují zesilovač k bezproblémovému transportu.

Celkově nemohu zesilovač hodnotit jinak než jako vynikající, prakticky bez jediné výtky. Jedinou otázkou k zodpovězení před případnou koupí pak zůstává ne zrovna nízká cena zesilovače (cca 950 - 1000 EUR podle provedení). Podle mě ale cena odpovídá kvalitě a v ceně je také 3letá záruka.

Zesilovač v tomto provedení je k dispozici v různých variantách:

Pozn. 1: V nabídce je i model T1000, který, kromě výkonu až 1000 W/4 Ohm, nabízí i více ovladačů, kompresor apod., to vše ve větší krabici. Zesilovače řady T se dají pořídit i v retro provedení označované jako Classic. Modely T900 a T1000 jsou nabízeny i v designu "Pride" pro podporu LGBTQ+ komunity.

Pozn. 2: K zesilovači je možné dokoupit i nějaké příslušenství, konkrétně např. příložky pro namontování do racku, případně na míru padnoucí polstrovanou tašku.

Technické parametry Eich T500

Trhon.cz, VI/2022

Aktualizace XII/2022

I po cca 6 měsících aktivního používání zesilovače musím potvrdit všechny pozitivní vlastnosti a dojmy, které jsem popsal výše. Speciálně bych ale zdůraznil užitečnost ovladače Taste, k jehož praktickému užití jsem byl zpočátku spíše skeptický. Teď ho ale využívám velmi často, a to především k rychlé úpravě zvuku při střídání nástrojů a hře bez zvučení do P.A., v kteréžto situaci se ocitám poměrně často. Pro pražcovou baskytaru mívám Taste na 9:00 hod., pro bezpražcovou na 11:30 hod. a pro el. kontrabas na 1:00 hod. Takhle to vyhovuje mně, spoluhráčům i posluchačům. Takže nadšení trvá...

Aktualizace III/2023

Tak jsem přece jen narazil na jeden nedostatek. Rozhodl jsem zesilovač namontovat do racku společně s dalšími součástmi mého in-ear systému. Montáž do racku vyžaduje zakoupení k tomu určených spec. příložek. Příložky se k zesilovači připevňují tak, že vyšroubujete šrouby držící kryt zesilovače a s jejich pomocí upevníte k zesilovači příložky. Potud OK. Nicméně, mně se nepodařilo jeden ze šroubků uvolnit a jeho inbusovou "drážku" jsem strhl a prakticky všechny šroubky, které se mi uvolnit podařilo, se mi nepodařilo dobře zašroubovat zpátky. Závity pro šroubky jsou v dost tenkém plechu tvořícím šasi zesilovače a velmi lehce se strhnou, resp. protočí. Všechny původní šroubky jsem tedy musel nahradit jinými, s větším průměrem a hrubším závitem, který si v tenkém plechu šasi našel dostatečnou oporu. Moc se mi do tak drahého zařízení nechtělo takto zasahovat, ale nebylo zbytí.

Osobně bych tedy přivítal silnější plech šasi zesilovače, ve kterém by šroubky lépe držely, a to i za cenu lehkého zvýšení hmotnosti celého zesilovače, případně nějaké jiné řešení závitu pro šroubky.