Blackstar LT Dual

Recenze: Blackstar LT Dual - dvoukanálový overdrive/distortion s ergonomickým ovládáním a typickým Blackstar zvukem

Popis: Blackstar LT Dual je dvoukanálový tranzistorový overdrive/distortion pedál. Každý kanál má vlastní ovládání Gain a Volume, pro oba kanály jsou společné ovladače Tone a ISF. Kanály se mírně liší v saturaci zvuku, první je spíše doporovodný, druhý sólový. Pedál je vybaven buffered bypass obvodem a ovládá se dvěma tichými spínači. Napájení je standardní 9V baterií nebo adaptérem.

Celkové hodnocení

  • absolutně (bez ohledu na cenu) ... 90 %

  • relativně vzhledem k ceně ... 75 %

Klady: Zvuk, způsob ovládání, ISF

Zápory: Ovladač Tone pro oba kanály společný

Vyrobeno: v Číně pro Blackstar Amplification UK

Cena: 3.200,- Kč (CMI Hradec Králové, listopad 2014)

Po nějakém rozmýšlení jsem LT Dual pořídil pro pokrytí mé potřeby dvoukanálové overdrive/distortion krabičky s možností nastavení a pohotového přepínání různých zkreslení.

Zvuk je typicky blackstarovský (mně se líbí), i na maximální zkreslení jde spíše o střední distortion. Jednotlivé kanály se od sebe zvukem mírně odlišují, první je "hladší" overdrive a určený spíše pro doprovodnou hru, druhý je pak více saturovaný distortion, plnější a vhodnější pro sóla. ISF je hezká hračka a opravdu má slyšitelný vliv na barvu zvuku a charakter zkreslení (UK vs. USA), ale možná bych místo ní uvítal oddělené ovladače TONE pro každý kanál, což by zvýšilo univerzálnost pedálu. Osobně používám pedál i v roli boosteru, tedy "nakopávače" zvuku, který dotvářím jinde (konkrétně v hlavě Blackstar ID:60 TVP). I pro toto použití jde pedál celkem dobře nastavit - cca do 1/4 nastavení Gainu jde spíše jen o zesílení bez zkreslení, i když blízko té 1/4 se už zvuk přiostřuje. To platí především pro slabší single coil snímače, pro které já toto nastavení používám. Pro funkci boosteru vyrábí Blackstar v sérii LT samostatnou specializovanou krabičku, ale i takhle to funguje.

Konstrukčně se jedná o bytelnou kovovou krabičku se svítivě zeleným lakem. Na pedálu jsou použity nehlučné přepínače, což je u Blackstaru již standard, mně by ale nevadilo cvaknutím si potvrdit, že jsem kanál přepnul. Ve skutečnosti mi ale nevadí ani to neslyšné přepínání. Přepínači lze daný kanál přepnout/zapnout či přepnout efekt do režimu bypass, nelze mít ale zapnuté oba kanály současně. Knoflíky se otáčejí přiměřeně lehce, klidně by to mohlo jít ale ještě více ztuha, abyste se na pódiu nemuseli bát, že o ně zavadíte a přetočíte si nechtěně nastavení.

Pedál je vybaven buffered bypass obvodem, což zaručuje, že signál krabičkou procházející v režimu bypass nebude tímto průchodem nijak negativně postižen ani při použití dlouhých kabelů.

Cena je přiměřená užitné hodnotě pedálu. Pokud ale toužíte po více lampovém zkreslení, koukněte na většího bratříčka, který Blackstar prodává pod názvem HT Dual, kde je na místě primárního zkreslovače použita elektronka 12AX7.

Srovnání s konkurencí: Hlavně díky způsobu ovládání jsem dal LT Dual přednost např. před O/D pedálem Boss OS2. Zkoušel jsem také např. Vox Sachurator, který se mi líbil ovládáním i zvukově, ale vadilo mi, že ho není možné nastavit tak, aby jen zesiloval a moc nezkresloval, a tedy aby byl použitelný jako neutrálnější booster.


Listopad 2014