CLS filtr Astronomik
Recenze: Filtr Astronomik CLS Clip EOS APS-C - nezbytná pomůcka pro astrofotografování se zrcadlovkami Canon EOS
Není-li možné vyrazit někam daleko od měst, kde by se dala najít opravdu temná obloha, pak je třeba hledat prostředky pro její ztmavení. Nejnepříjemnějším projevem světelného znečištění je asi oranžová barva vyzařovaná standardními lampami pouličního osvětlení, která dokáže zcela ovládnout oblohu a vnutit jí svoji barvu. Jednou z metod, kterou lze s tímto projevem světelného znečištění bojovat, je nějaký filtr, který ze světla odfiltruje nechtěná pásma. Tím může být např. filtr CLS.
Mám osobní zkušenost s filtrem Astronomik CLS Clip EOS APS-C, a to ve spojení se zrcadlovkou Canon EOS 70D. Tato zkušenost mi říká, že
Pozitiva
Filtr je velmi účinný
Filtr je kvalitně vyrobený, s odolnou povrchovou úpravou
Filtr se dá pořídit i z druhé ruky za velice rozumné peníze v dobré kvalitě díky kvalitnímu zpracování
Neutrály
Pro dosažení stejného množství světla jako při fotografování bez filtru je, oproti fotografování bez filtru, třeba prodloužit expozici cca o 50 % (při stejné hodnotě ISO)
V řadě zrcadlovek Canon filtr dobře drží tak, jak je, v zrcadlovce Canon EOS 70D ale došlo k drobným změnám ve vnitřní konstrukci a k tomu, aby filtr v těle 70D dobře držel, je třeba např. pomocí plochého šroubováku lehce pootevřít pružná ramínka na obvodu filtru. To jsem si nejdříve netroufl, protože se mi zdálo, že ramínka ulomím, nicméně po výslovném doporučení výrobcem jsem našel znovu odvahu a věc se podařila.
Níže uvádím pro porovnání příklady fotografií noční oblohy pořízených zcela bez filtru a s CLS filtrem za velice špatných světelných podmínek. Jedná se o zdrojové fotografie pouze složené z více snímků bez jakýchkoli dalších úprav, tedy ve formě, ve které by měly teprve vstoupit do procesu finálních úprav.
Použitá technika:
Fotoaparát Canon EOS 70D
Objektiv Canon EF 100 mm, f/2.8
CLS filtr: Astronomik CLS Clip EOS APS-C
Cestovní paralaktická montáž Sky-Watcher Star Adventurer
Část souhvězdí Orion s mlhovinou M42
Bez filtru
Pozn.: Do zorného pole zasahovaly větve stromu, které na fotografii s CLS filtrem již nejsou.
Část souhvězdí Orion s mlhovinou M42
S CLS filtrem
Část souhvězdí Býka s hvězdokupou M 45 (Plejády)
Bez filtru
Část souhvězdí Býka s hvězdokupou M 45 (Plejády)
S CLS filtrem
Můžete se také podívat na účinek tohoto CLS filtru při běžném fotografování ve dne.