Lukostřelba - recenze, testy, názory

Kdo může lukostřelbu provozovat a kdy s ní začít?

Fyzické schopnosti

Lukostřelba nabízí velké množství stylů a disciplín a každý si tak je schopen vybrat tu pro něj nejvhodnější či nejzajímavější. Výběr luků, šípů a dalšího materiálu je takový, že si opravdu každý najde to své a nikdo není z lukostřelby předem vyloučen, na vzrůstu a síle opravdu nezáleží. Lukostřelba není určena jen pro fyzicky zdravé jedince, ale mohou ji provozovat i osoby hendikepované. Paralukostřelba je také oficiálním sportem podporovaným mezinárodními lukostřeleckými organizacemi a výkony lukostřelců i s velkým tělesným postižením bývají obdivuhodné a často i srovnatelné s výkony lukostřelců zcela zdravých.

Věk

I začínající lukostřelec by měl mít již natolik vyvinutou osobnost, aby byl fyzicky i psychicky dobře a kontrolovaně schopen manipulovat s lukem, při dobře provedeném výstřelu dobře zasáhnout cíl a přitom neohrožovat sebe ani své okolí. U dětí je pak také třeba dbát na to, aby lukostřelba nezpůsobovala újmy na jejich rovnoměrném a správném fyzickém vývoji. Je to přece jen manipulace se zbraní (i když dětské luky do kategorie zbraní podle zákona ještě běžně nespadají) a fyzicky poněkud jednostranně zatěžující aktivita a to je třeba mít na paměti. Proto je lukostřelba vhodná pro děti až od cca 8 let jejich věku, 5 let pak považuji za úplně minimální hranici. Maximální věková hranice, samozřejmě, stanovena není.

Výbava začínajícího lukostřelce

Lukostřelba nemusí být drahou zábavou. Pokud netrpíte syndromem nakupování drahých věcí bez vazby na jejich reálný užitek, můžete i s výbavou za řádově první tisíce korun provozovat dlouhodobě plnohodnotnou lukostřelbu. Limity shora ovšem neexistují a není problém za lukostřeleckou výbavu utratit i desetitisíce či statisíce korun a je na každém, kolik peněz chce do této aktivity investovat a jaké jsou jeho priority.

Můžete se podívat na tabulku s příkladem výbavy začínajícího a následně středně pokročilého lukostřelce z holého, příp. tradičního reflexního luku. U položek výbavy jsou uvedeny i typické minimální a maximální ceny pro utvoření představy investice, která by někoho čekala, pokud by se rozhodl aktivně věnovat tomuto typu lukostřelby.

Poznámka: Cena lukostřelecké výbavy pro dítě se od ceny výbavy pro dospělého příliš neliší. Nebývá pravidlem, že by dětský (tedy menší a slabší) luk byl výrazně levnější, než větší a silnější. Nepodlehněte tedy svodům k nákupu zdánlivě levných hraček pro děti a orientujte se hned od začátku na kvalitnější vybavení, tedy především luk a šípy (viz tabulku výše). Každý by od začátku měl mít, alespoň podle mě, takovou výbavu, aby měl šanci při dobře provedeném výstřelu dobře trefit a aby ho tato výbava nenutila osvojovat si špatné návyky, kterých se pak bude těžko zbavovat.

Nákup a nastavení sportovního luku pro styl barebow (holý luk)

Na tomto odkazu najdete záznam reálné komunikace zájemce o nákup sportovního holého luku. Tento konkrétní zájemce si již něco vyzkoušel a má již celkem jasno, co chce. Zatím ale nevlastní žádné lukostřelecké vybavení. Vše směřuje k nákupu vybavení pro poučeného začátečníka (dospělý muž), který nechce zbytečně vyhazovat peníze, ale také nechce šetřit na nesprávných místech.

Komunikace je zaznamenána formou otázek a odpovědí, který by mohly být užitečné i pro vás.

Sestavení a základní naladění holého luku lze provést např. podle tohoto stručného průvodce.

Měření rychlosti a energie šípů

V sekci Vzduchostřelba najdete recenzi chronometru Caldwell Ballistic Precision Chronograph. Pomocí chronometru můžete změřit rychlost šípu vystřeleného z vašeho luku. Chcete-li vypočítat energii, kterou váš luk šípům dává, je třeba ještě šíp zvážit a zjištěné hodnoty pak zadat do vzorce E = 0,5*m*v2/1000, kde E je energie v joulech, m je hmotnost šípu v gramech a v je rychlost šípu v metrech za sekundu.

Níže pro zajímavost uvádím zjištěné rychlosti a energie některých kombinací luků a šípů:

Pozn.: Energie šípů z kladkových luků naladěných k hranici rychlosti 300 fps může lehce dosáhnout až 100 J i více. A není problém legálně a bez zbrojního průkazu pořídit luk či kuši s ještě většími výkony. Proti tomu např. vzduchovky, které spadají do stejné kategorie D dle zákona o zbraních a střelivu, jsou zákonem pro tuto kategorii omezeny na max. energii střely 16 J, pro vzduchovky s vyšším výkonem pak už musíte mít zbrojní pas. Z pohledu možného ublížení na zdraví, životě či majetku jde o velmi nevyvážené až nesmyslné ustanovení. Připravovaný nový zákon o zbraních to ale celé změní.