Ibanez SRX 700
Recenze: Ibanez SRX 700 - baskytara pro ty, kteří vědí, co chtějí
Univerzální baskytara s aktivní elektronikou, čitelným zvukem a dlouhým sustainem.
Celkové hodnocení
absolutně (bez ohledu na cenu) ... 90 %
relativně vzhledem k ceně ... 95 %
Klady: Poměr kvalita/cena, výborné zpracování, silný a dobrý zvuk
Zápory: Pro mě žádné
Vyrobeno: 2001, Korea (ta jižní)
Fotografie baskytary Ibanez SRX 700 po mnoha letech aktivního užívání.
Popis, konstrukce
Jedná se o nástroj moderní koncepce, charakteristické pro něj jsou dva dvoucívkové snímače Ibanez, jejichž zvuk je přenášen na výstup přes aktivní elektroniku ovládanou velice účinnými korekcemi výšek a basů (a napájenou samozřejmě standardní 9V baterií). Dalším prvkem, který basu charakterizuje, je průchozí javorový krk proložený ořechovými pásky, k jehož dolní části jsou z boků přilepeny dva díly jasanového těla opět s ořechovými pásky podél krku. Výsledkem je, alespoň podle mého názoru, esteticky velice zdařilý nástroj.
Přestože se jedná o někým podceňovanou Koreu, je nástroj velice pěkně zpracován a ani po letech hraní se na něm neobjevily žádné vady či problémy s výjimkou ztráty lesku a barvy původně elegantně tmavě chromové kobylky. Nástroj je (lépe řečeno byl) dodáván se strunami Elixir, které mu velice dobře „sedí“. Jedinou „nepříjemností“ je snad to, že baterie se nedá vyjmout bez použití šroubováku. Baterie má v nástroji ale velmi dlouhou životnost, takže není třeba se bát, že ji bude třeba často vyměňovat.
Zvuk
Zvuk bych charakterizoval jako
a) silný - pasivní dvojcívkové snímače v kombinaci s aktivní elektronikou produkují skutečně silný signál a některé méně flexibilní aparáty mohou mít dokonce problém udržet signál nezkreslený;
b) měkčí - ALnico snímače produkují měkčí zvuk a, pokud budete potřebovat skutečně agresivní metalový zvuk, budete muset natáhnout nerezové struny a trochu zakroutit ovladači zvuku;
c) s dlouhým sustainem - pod dlouhým dozníváním tónu je podepsána konstrukce s průchozím krkem a také aktivní elektronika;
Basu používám v nejrůznějších hudebních žánrech a v žádném nemám problém zvukově se prosadit. Po mnoha experimentech se strunami jsem se vrátil k doporučení výrobce - ke strunám Elixir. Jejich zvuková životnost nemá konkurenci a celkově mi vyhovují. Velice dobré zkušenosti mám také se strunami D'Addario NYXL.
Spolehlivost, životnost
Zpracování nástroje je na vysoké úrovni a za ty roky mě ani jednou nenechala ve štychu. Životnost jí prorokuji dlouhou – kromě zmatnělé kobylky (od pravé ruky) nepozoruji žádné negativní známky stárnutí. Trochu jsem se bál problémů s výměnou baterie v případě potřeby – basa bez baterky nehraje, elektronika se nedá překlenout, a výměna baterie znamená vyšroubování dvou šroubků krytu a jejich opětovné zašroubování. Spotřeba energie je ale tak mizivá, že za celou dobu používání jsem měnil baterii jen jednou, a to ještě spíše pro dobrý pocit, než z důvodu nutnosti. Je ovšem třeba říct, že na basu nehraji každý den a že korekce nechávám většinou na neutrál.
Závěrečné hodnocení
Kvalitu nástroje hodnotím jako zcela odpovídající ceně, mezi klady počítám zvukovou variabilitu, kvalitní elektroniku, výborné řemeslné zpracování, dlouhý sustain, vyváženost zvuku i váhy. Mezi zápory bych zařadil snad jen povrch mechaniky málo odolný proti potu a otěru. Samotný zvuk a použití je pak záležitostí subjektivní – mně zcela vyhovuje.
VIII/2012, dopl. X/2016
Zvukové ukázky
Zvukové ukázky s použitím běžných strun z poniklované oceli strun D'Addario EXL 165 najdete na portálu SoundCloud.
Také můžete kouknout na tuto tabulku s odkazy na ukázky kombinací různých nástrojů a strun.
Kompletní specifikace
Kompletní specifikaci baskytary včetně porovnání s parametry některých dalších nástrojů, s nimiž jsem měl co do činění, najdete v této tabulce: