Caldwell Ballistic Precision Chronograph

Recenze: Caldwell Ballistic Precision Chronograph - levné, ale přitom dobře použitelné hradlo

Asi každý vzduchostřelec a leckterý lukostřelec čas od času zatouží nebo je dokonce nucen změřit rychlost střely vypuštěné z jeho zbraně.

Střelci ze vzduchových zbraní tak chtějí zjistit reálnou energii střely z konkrétní zbraně, aby věděli, kde se se svou zbraní nacházejí v rámci limitu 16 J pro zbraně kat. D dle našeho zákona o zbraních a střelivu, což je zároveň limit pro účast v některých střeleckých soutěžích, a také potřebují čas od času zkontrolovat, jestli se v jejich pušce neunavila pružina (mají-li ji tam), jestli zbraň střílí konzistentně a hračičkové také chtějí mít co nejpřesnější vstupy do programů počítajících balistické křivky a další parametry letu střely.

Většina lukostřelců se rychlostí jejich šípů nemusí moc zabývat a je to pro ně případně jen zajímavý údaj, případně cesta, jak zkontrolovat, že šíp vypouštějí konzistentně. Střelci z kladkových luků a kuší se ovšem rychlostí svých šípů musejí zabývat vážně, protože rychlost max. 300 fps či 330 fps je standardním limitem daným propozicemi různých sportovních soutěží.

Trocha teorie

Cituji Český obranný standard (ČOS 137701):

Rychlost střely je vektor, charakterizovaný jeho velikostí a směrem a v každém okamžiku je tangentou ke dráze střely v balistickém souřadnicovém systému. Je to relativní rychlost vztažená vůči povrchu Země. Jelikož měření rychlosti vyžaduje měření v průběhu určitého časového intervalu, nikdy není změřena skutečná rychlost. V praxi se skutečná rychlost určuje aproximací podle vzorce pro vážený průměr z několika hodnot změřených při jednom výstřelu dopplerovským radarem.

Počáteční (úsťová) rychlost je rychlost střely vůči zemi na úrovni ústí hlavně vypočtená zpětnou extrapolací z velikosti reálné rychlosti střely změřené v určité vzdálenosti (za přechodovou balistickou fází) od ústí hlavně.

Poznámka 1) Teoreticky existuje mezi úsťovou a počáteční rychlostí určitý rozdíl, v dělostřelecké praxi neuplatňovaný.

Radiální rychlost je vektor získaný průmětem rychlosti střely do přímky spojující těžiště střely a bod měření (počátek balistického souřadnicového systému je např. v radarové anténě). V praxi je radiální rychlost vyhodnocovaná z Dopplerovského posunu kmitočtu využita k vyčíslení rychlosti střely.


Stejně jako dělostřelci, tak i my zanedbáme teoretický rozdíl mezi počáteční a úsťovou rychlostí a budeme se snažit co nejpřesněji změřit úsťovou rychlost našich střel, typicky diabolků, šípů apod. Dopplerovský radar asi nebude běžnou součástí výbavy průměrné české domácnosti a měření pomocí balistického kyvadla či pomocí aparatury rotujících kotoučů asi také necháme spíše laboratořím. My budeme rychlost střely měřit pomocí běžně dostupného přístroje, který se nazývá hradlo (a nemyslím tím dopravnu na železniční trati), chronometr apod.

Chronometrů je na trhu velké množství, jednotlivé typy se liší mechanickým provedením, způsobem použití, rozsahem měření, přesností měření, softwarovou výbavou a, samozřejmě, také cenou. Pokud chcete měřit rychlost střely ze vzduchové zbraně, máte opravdu velký výběr, protože můžete použít i velmi malé přístroje včetně takových, které se upevňují přímo na hlaveň apod. Lukostřelci mají ovšem výběr o poznání omezenější - řada přístrojů není konstrukčně vhodná pro měření rychlosti šípů, které potřebují především více prostoru pro hladký průlet.

Caldwell Ballistic Precision Chronograph

Já jsem chtěl pořídit chronometr, který poslouží vzduchostřelbě i lukostřelbě, a, protože jsem si to chtěl spíše jen vyzkoušet, nechtěl jsem za něj dát moc peněz. Padl mi do oka přístroj s obchodním názvem Caldwell Ballistic Precision Chronograph. Je to přístroj nekompaktní konstrukce, což je přesně to, co potřebuji, chci-li ho použít i pro lukostřelbu. Cena lehce přes 3.000,- Kč byla také přijatelná, tak jsem ho objednal u gun.cz. Druhý den mi přišla krabice, která obsahovala samotný přístroj, k němu čtyři tyčky k uchycení dvou stínítek, stínítka a kabel pro propojení s mobilním telefonem. Trochu mě překvapilo, že součástí dodávky nebyl manuál, ale ten jsem si stáhl z Internetu (místo manuálu byla ale v přístroji vložena 9V baterie, což mě potěšilo - asi ho někdo již přede mnou zkoušel, což mi ale nevadí).

Ve stavu připraveném k měření to vypadá takto:

Caldwell Ballistic Precision Chronograph

Míry a váhy

  • Pouze tělo

    • rozměry ... (d/š/v) 400/100/90 mm

    • rozteč senzorů ... 305 mm (1 ft)

  • Komplet těla se stínítky

    • celkové rozměry ... (d/š/v) 400/390/430 mm

    • celková hmotnost ... 1023 g včetně 9V baterie

První, co mě zaujalo, je vzhled a provedení odpovídající spíše hračce, u které nepočítáte s dlouhou životností a kterou jste s tímto vědomím pořídili na východoasijské tržnici. Tělo přístroje je vyrobeno z nehezkého plastu, zapínání, resp. přepínání mezi jednotkami, ve kterých je rychlost měřena, se provádí přepínačem nevyvolávajícím přílišnou důvěru v dlouhodobější bezporuchový chod, hrany okénka pro displej a samotného displeje za ním umístěného nesledují zrovna souběžné linie, zdířka pro kabel klade při zasunování kabelu poměrně velký odpor. To vše bude ale nepodstatné, pokud bude přístroj fungovat. A to zatím dělá. Co se týče další hardwarové výbavy, je na spodní části přístroje ještě k dispozici standardní 1/4 UNF závit, pomocí kterého lze chronometr připevnit k jakémukoli běžnému fotografickému stativu, což je praktické. USB konektor, který se na těle přístroje také nachází, je určen jen k připojení během výroby. Na obou koncích horní části přístroje jsou dvě škvíry, v nichž se schovávají optické senzory, které hledí nahoru do stínítek nad nimi umístěných a čekají, až jim tento pohled zastíní prolétávající předmět. Pokud tento průlet zachytí oba senzory, dojde ke změření času letu mezi senzory a spočítání průměrné rychlosti, kterou předmět mezi těmito škvírami proletěl. Když to dobře dopadne, objeví se na displeji hodnota zjištěné rychlosti. Rychlost je udávána v m/s nebo fps, přičemž jednotky je možno volit přepínačem. Pokud střelu zachytí jen jeden ze senzorů, objeví se na displeji chybová hláška oznamující, který ze senzorů střelu nezachytil. Poslední, co je displej schopen zobrazit, je oznámení nízkého napětí baterie. Firmware přístroje nenabízí nic dalšího, nečekejte tedy možnost kalkulace energie střely, archivaci apod.

Výpočetní možnosti ale podstatně rozšiřuje mobilní aplikace. K tomu je třeba propojit chronometr s mobilním zařízením pomocí dodaného kabelu. Nejde ovšem o USB kabel, ale o čtyřžilový audio kabel, který se na straně mobilního zařízení zastrčí do 3,5mm konektoru pro sluchátka. A musí jít o konektor sdružující sluchátkový výstup a mikrofonní vstup. Do mobilu se z chronometru zjevně nepřenášejí informace o spočítané rychlosti, ale přímo signály ze senzorů a rychlost pak počítá sama aplikace až v mobilu. To, podle mě, kromě onoho audio kabelu, dokazuje i to, že hodnota rychlosti, kterou zobrazuje chronometr na svém displeji, se často o 1 m/s liší od té, kterou zobrazuje aplikace v mobilu. Jde asi skutečně o samostatné výpočty na obou stranách a nějakým zaokrouhlováním apod. dochází k rozdílům ve výsledku. 1 m/s není podstatný rozdíl a blíží se mezi přesnosti chronometru (0,25 %), ale je asi dobré se rozhodnout, jestli budete věřit chronometru nebo mobilní aplikaci z pohledu nějaké dlouhodobějšího vyhodnocování. Aplikaci jsem testoval pouze ve verzi pro OS Android. Na telefonu se stařičkým Androidem 5.1.1 to funguje bez problémů, na tabletu s o něco novějším Androidem 7.1.1 se sice aplikace spustit dala, ale nezdařilo se propojení s chronometrem (3,5mm audio zdířka na tabletu asi není obousměrná) a aplikace padala, takže v této konkrétní kombinaci to nefunguje. Jiné přístroje a operační systémy jsem zatím nezkoušel.

Kabel k propojení chronometru s mobilním zařízením

Aby chronometr spolehlivě měřil, musí mít dobré světelné podmínky. Optimální je situace, kdy je samotný přístroj umístěný spíše ve stínu, ale senzory mají výhled na oblohu. Obloha by měla být nejlépe pokrytá lehkými mráčky, které rozptylují sluneční světlo. Tomu ale také pomáhají stínítka, která jsou součástí balení. Přístroj ale fungoval velmi dobře i při kompletně zatažené obloze se Sluncem se již pomalu chystajícím zapadnout. Zkoušel jsem nasimulovat vhodné světelné podmínky i v domácím prostředí a nakonec se mi to s pomocí fotografických reflektorů podařilo, ale musím konstatovat, že pod běžným domácím osvětlením chronometr dobře měřit nebude. Větší střely jako jsou např. šípy to měří i za horších podmínek solidně, měření malých diabolek ale vyžaduje mnohem lepší světlo. Výrobce udává rozsah měření od 1 do 9000 fps (od 0,3 do 2743 m/s), což je opravdu velký rozsah, je-li to pravda.

Výrobce nabádá, aby byl chronometr umístěn minimálně 10 až 15 stop (3 až 4,5 m) před ústím hlavně, resp. alespoň jednu délku šípu před lukem. To by ale nebylo měření úsťové rychlosti. Tak jsem ho umístil prakticky bezprostředně k ústí hlavně, resp. hrotu šípu při nataženém luku a hle, chronometr měřil. Výrobce dále udává, že chronometr je vhodný pro měření rychlosti šípů z kladkových luků a kuší. Střílel jsem přes něj z běžných reflexních luků včetně poměrně slabých a měřilo to dobře, takže bych toto omezení nebral vážně. Konstrukce chronometru umožňuje i položit ho před sebe a střílet přes něj např. při nastřelování optiky nebo tréninku a průběžně tak kontrolovat konzistentnost rychlosti střel, případně výchylky z normálu.

K chronometru lze dokoupit přídavné osvětlení na bázi infračerveného světla, které by mělo zásadně zlepšit výkon přístroje za horších světelných podmínek a možná by to tak bylo možno použít i v interiéru bez dalších speciálních světel - to nemám ověřeno.

Celkové hodnocení

Caldwell Ballistic Precision Chronograph je použitelný chronometr. Nestojí svět a, pokud vydrží fungovat, tak mu lze odpustit i jeho nehezké provedení. Nejdůležitější pozitivní vlastností je pak univerzálnost použití. Není to žádný zázrak, ale mně vyhovuje více než třeba Air-Chrony nebo jiné pro moje účely příliš specializované chronometry.

  • Pozitiva

    • Chronometr funguje a zdá se, že měří spolehlivě a konzistentně

    • Umožňuje pohodlně měřit rychlost diabolek i šípů, má velký měřicí rozsah

    • Propojení s mobilním telefonem je jednoduché a funkční, pokud máte správný mobil, mobilní aplikace je jednoduchá, ale funkční

    • Rozumná cena

  • Negativa

    • Nepěkné a na pohled netrvanlivé provedení (uvidíme časem)

    • Nízká inteligence samotného přístroje


Trhon.cz, XI/2019