Hiscox STD-EBP Large Bass Case

Recenze: Hiscox STD-EBP Large Bass Case - solidní, ale docela velký kufr na baskytaru


Základní informace

Typ: Hiscox STD-EBP Large Bass Case / Large Peardrop Bass Hard Case

Výrobce: Hiscox Cases Limited, Velká Británie

Prodejce: Thomann.de, II/2021

Cena: 4.700,- Kč včetně DPH


Stručné hodnocení

Pozitiva

 • kvalitní materiály a zpracování

 • dobrá mechanická a skvělá tepelná ochrana nástroje

 • velkorysý interiér vhodný i pro nástroje nadstandardních rozměrů

 • větší prostor pod hlavou pro bezproblémové umístění nástroje s ukloněnou hlavou

Negativa

 • vnitřní přítlačné polštářky jsou pevně umístěné a neumožňují volbu umístění podle konkrétního nástroje

 • vnitřní polštářky nejsou dostatečně vysoké pro nástroje s tenčími krky a těly

 • víko ležícího kufru se nedá otevřít jednou rukou

 • pro někoho zbytečně velké rozměry kufru (to je ovšem vlastnost, ne skutečné negativum)

 • kufr není vhodný pro tenorové banjo

Diskusi k tomuto kufru můžete najít také na fóru baskytara.com.

Úvod

Optimálním obalem na baskytaru je pro mě pevný kufr s tvarem zužujícím se k jednomu konci. Hlavním důvodem pro hledanou pevnost konstrukce je především maximální ochrana nástroje při skládání s dalšími hudebnickými potřebami do leckdy stísněných prostor automobilových zavazadelníků, díky zužujícímu se tvaru se mi pak podaří dát kufr do zavazadelníku auta napříč tak, že užší konec zastrčím do prostoru zadního blatníku (který ovšem nesmí být zakrytovaný), což se mi s obdélníkovým kufrem většinou nepodaří. K mému podivu ale nabídka kufrů s těmito vlastnostmi není tak velká, jak jsem čekal, resp. je přímo velice úzká. Když k požadovaným parametrům ještě přidám dobrou tepelnou ochranu nástroje a co nejuniverzálnější tvar kufru pro uložení různě velkých a tvarovaných nástrojů, pak se nabídka dále zúží na několik málo kousků.

Rovnou uvedu, že se mi nepodařilo najít žádný kufr zcela splňující moje představy, a to ani když jsem přestal brát ohled na cenu. Asi bych si ho musel nechat vyrobit. Já ho ale potřeboval rychle. Jedny z mála kufrů blížící se mým představám jsem nakonec našel v nabídce britské firmy Hiscox, kterou jsem se rozhodl vyzkoušet. Zvažoval jsem dva typy: Precision/jazz/standard bass hard case a Large Peardrop Bass Hard Case. Rozhodl jsem se pro Large Peardrop díky jemu na pohled univerzálnějšímu tvaru.

Popis, konstrukce

Kufr se zdá kvalitně vyrobený z poctivých materiálů. Nabízí se ve dvou provedeních - Standard a Pro II. Moje verze Standard má vnější vrstvu vylisovanou z plastu tloušťky 1,5 mm (verze Pro II má plast tloušťky 2 mm). To se mi zdá jako dostatečné a dosavadní praxe mi to potvrzuje. Víko i dno kufru jsou zpevněny prolisy a kufr tak velmi dobře drží tvar, což podporuje i hliníková lišta zajišťující styk dna s víkem. Madlo je umístěno optimálně, je ovšem celoplastové a ke kufru je připevněno dvěma nýty, což mi nepřipadá jako nejodolnější provedení. Zatím se nic neviklá ani nic nepraská, tak snad... K uzavření kufru slouží pět kvalitních zámků, k dispozici je i klíč ke skutečnému uzamčení proti nechtěnému otevření kufru.

Vnitřek je luxusní. Všechny strany kufru kryje minimálně 2 cm tlustá vrstva PU pěny pokrytá na první dotyk kvalitní látkou. Celé víko a větší část dna pokrývá vrstva pěny tlustá dokonce 3 cm. Na tepelnou ochranu se tady velice dbalo. PU pěna je zajímavě tvarována, a to především na bocích dna kufru. Cílem bylo zřejmě předpřipravit místa pro oporu těla větších baskytar. Pro mě je to ale nejen zbytečné, protože moje nástroje mají těla výrazně menší než jaká se do kufru maximálně vejdou. Osobně bych uvítal spíše pravidelný tvar vnitřního obložení boků, který by se lépe "ladil" případnými doplňkovými vycpávkami. Někomu se to ale třeba hodit může. Co je perfektní, to je snížení dna pod hlavou o 1 cm oproti rovině dna pod tělem, což, v kombinaci s lehkým přizdvižením krku vytváří dostatečnou rezervu i pro baskytary s výrazněji odkloněnou hlavou, takže ani ladicí mechaniky nejsou ve styku se dnem kufru. Pěnu je možné lokálně dotvarovat dle potřeby.

Vnitřek víka není nijak dále tvarován, pouze na třech pevně daných místech jsou umístěny přítlačné polštářky. Jeden polštářek přitlačuje krk nástroje, druhý přibližně kobylku a třetí přidržuje přední horní část těla baskytary. K tomuto řešení bych měl drobné výtky. Praktičtější než pevné umístění by bylo řešení s polštářky libovolně umístitelnými na vnitřní části víka (např. se suchými zipy), protože výrobcem dané umístění nemusí vyhovovat všem tvarům baskytar. Také bych uvítal možnost změny tloušťky polštářků, konkrétně její zvětšení, protože polštářky z výroby nejsou dost vysoké na to, aby dobře přitlačily tenčí nástroje. Konkrétně obě moje pražcové baskytary mají velmi tenké, resp. nízké krky i těla a polštářky se jich v defaultním provedení jen lehce dotýkají. Naštěstí na polštářcích lze najít místo, kudy do nich lze při troše vůle nacpat třeba další molitan a tím je trochu ztlustit.

Pozn.: Ke kufru lze samostatně dokoupit další polštářky vhodné např. pro doobložení menšího těla.

Dále je k dispozici zakrytý odkládací prostor, který ovšem, vzhledem k jinak celkem nadstandardní velikosti kufru, není nijak závratně velký, ale leccos se do něj rozhodně vejde.

Konstrukci celkově hodnotím jako velmi robustní, s kvalitním zpracováním i materiály. Vnitřek kufru je velmi prostorný, pro standardní 4 a 5strunné baskytary až možná zbytečně, ale díky tomu je kufr využitelný i pro opravdu nadstandardně velké basy. Kromě mechanické ochrany nástroje je zde skvělá i ochrana tepelná, a to díky 2 až 3 cm silné vrstvě speciální PU pěny na všech vnitřních stěnách kufru.

Prázdný kufr váží 5 kg.

Nástroj může mít tyto maximální rozměry:

 • celková délka: 125 cm

 • délka těla: 56 cm

 • šířka těla u kobylky: 40 cm

 • šířka těla u krku: 34 cm

 • tloušťka těla: 7 cm

Rozměry a vnitřní členění kufru

Celkový pohled do interiéru kufru

Odkládací prostor

Praktičnost

Kufr se dobře nosí a stabilně stojí na boku. Při položení na zcela rovnou plochu se projevuje ne zcela dokonalá výšková vyrovnanost příčných žeber dna kufru a alespoň ten můj kufr se v této poloze trochu houpá. Daní za velkorysý vnitřní prostor a nadstandardní tepelnou izolaci jsou docela velké vnější rozměry kufru (131 x 44,5 (24) x 15 cm). Kufr je navržen tak, aby se do něj vešly i nástroje nadměrných velikostí, pro dokonalou fixaci běžných baskytar uvnitř kufru bude tedy třeba doplnit interiér o nějaké vycpávky kolem těla, případně zvětšit tloušťku přítlačných polštářků.

Zámky kufru jsou kvalitní a praktické je i to, že rozšířenou část kufru drží dva zámky v "rozích", takže při postavení na výšku kufr nestojí na zámcích. Při odklopení zámků ale na víku zůstávají pouze drobné protikusy, které nelze dobře použít pro otevření víka, na rozdíl od jiných typů zámků. Díky tomu je docela problém ležící kufr otevřít jen jednou rukou a je třeba použít obě ruce, což je trochu nepraktické např. v situaci, kdy ke kufru přicházíte s nástrojem v jedné ruce a chcete ho rovnou uložit do kufru místo toho, abyste ho někam museli odložit, abyste kufr otevřeli. Možná by to chtělo nějaký drobný úchyt pro lehčí otevření víka.

5struná baskytara běžné velikosti s menzurou 35"

Možné umístění menší baskytary bez dodatečných vycpávek

Porovnání kufru Hiscox (dole) s noname kufrem, do kterého se stejné baskytary také pohodlně vejdou, ale nejsou tak dobře chráněny

Tatáž baskytara s doplňkovým obložením těla

Možné umístění menší baskytary bez dodatečných vycpávek

Při umístění tenorového banja není možné zavřít víko kufru, takže pro tento nástroj kufr vhodný není, i když jinak by v něm bylo banjo jako v bavlnce.

Spolehlivost, životnost

Kufr mám zatím několik týdnů a ani jsem s ním dosud pořádně nepraštil, děti mám velké, takže nevím ani to, kolik skoků kufr vydrží. Jak ale píši výše, kufr na mě dělá velice solidní dojem a doufám v dlouhou životnost.

Závěrečné hodnocení

Hiscox Large Peardrop Bass Hard Case je, podle mě, kvalitní kufr poskytující nástroji velmi dobrou mechanickou a výbornou tepelnou ochranu. Hruškovitý tvar je dobře skladný. Před jeho pořízením je ale třeba zvážit, jestli nebudou problémem poněkud větší vnější rozměry kufru a také jestli kufr není až příliš velký pro konkrétní nástroj. Dokázal bych si představit některá vylepšení především v oblasti vnitřního uspořádání a vnější ergonomie, ale pozitivní vlastnosti v mých očích a rukou zcela převažují. Cenu kufru hodnotím, vzhledem k jeho vlastnostem, jako velmi příznivou.


Březen 2021