CLS filtr ve dne

Použití astronomického CLS filtru pro fotografování za denního světla

Ti, kdo fotografují noční oblohu běžnou zrcadlovkou, budou možná mít ve své výbavě nějaký filtr pro potlačení světelného znečištění oblohy. Takovým může např. být CLS filtr. Ten ztmavuje pozadí oblohy, zvyšuje kontrast, odstraňuje přirozené záření oblohy a rozptýlené umělé světlo.

Když už ale takový filtr máte, možná není nezajímavé vyzkoušet ho i pro fotografování ve dne. Díky své specifické charakteristice má tento filtr silný a zajímavý vliv na reprodukci barev a tato jeho vlastnost se může někdy hodit, např. pro pořízení barevně efektních fotografií. Obdobných efektů se dá docílit i manipulací s normálním obrazem v počítači, ale úplně jednoduché to není a výsledek nebude stejný jako když takovou fotografii přímo nasnímáte.

Níže vizte pár ukázek vlivu CLS filtru na barvy. Použit byl fotoaparát Canon EOS 70D a v něm vložený filtr Astronomik CLS EOS clip.

Pozn.: I když výrobce uvádí, že filtr Astronomik CLS EOS clip je dobře použitelný i pro Canon EOS 70D, tak to není úplně pravda. Designéři Canonu EOS 70D udělali oproti předchozím typům drobné změny ve tvaru některých vnitřních dílů definujících otvor před závěrkou, do kterého se clip filtry vkládají, a to má za následek, že filtr Astronomik CLS v otvoru dobře nedrží, je v něm jen volně položen, což je, samozřejmě, docela problém. Je tedy třeba filtr nějakým způsobem "vycpat", aby v otvoru EOS 70D dobře držel. Nutnost takové úpravy je docela obtěžující. Ve starších typech zrcadlovek Canon "desítkové" řady filtr drží pěkně bez úprav.

Obrázek č. 1 bez filtru

Obrázek č. 1 přes CLS filtr

Obrázek č. 2 bez filtru

Obrázek č. 2 přes CLS filtr

Obrázek č. 3 bez filtru

Obrázek č. 3 přes CLS filtr

Obrázek č. 4 bez filtru

Obrázek č. 4 přes CLS filtr

Obrázek č. 5 bez filtru

Obrázek č. 5 přes CLS filtr

Obrázek č. 6 bez filtru

Obrázek č. 6 přes CLS filtr

Obrázek č. 7 bez filtru

Obrázek č. 7 přes CLS filtr

Obrázek č. 8 bez filtru

Obrázek č. 8 přes CLS filtr

Obrázek č. 9 bez filtru

Obrázek č. 9 přes CLS filtr

Obrázek č. 10 bez filtru

Obrázek č. 10 přes CLS filtr

Obrázek č. 11 bez filtru

Obrázek č. 11 přes CLS filtr

Obrázek č. 12 bez filtru

Obrázek č. 12 přes CLS filtr

Běžná sodíková pouliční lampa vyfotografovaná pře CLS filtr. Takové lampy produkují přesně to oranžové světlo, které chce CLS filtr odstínit.