Hartke Kickback 12

Recenze: Hartke Kickback 12 - malé, ale výkonné a zvukově výborné baskytarové kombo

Popis: Baskytarové kombo s výkonem 120 W, speciálním reproduktorem Hartke 12", funkcí Shape, třípásmovým ekvalizérem, symetrickou linkou a kabinetem umožňujícím naklopení.

Celkové hodnocení

  • absolutně (bez ohledu na cenu) ... 90 %

  • relativně vzhledem k ceně ... 90 %

Klady: Poměr velikost/výkon, výborný a velmi variabilní zvuk při jednoduchém ovládání, možná odposlechová pozice

Zápory: Pro hraní na Strahově už by mohlo být trochu slabé.

Vyrobeno: 2001, původ USA, výroba Korea (ta jižní)

Původní cena: 14.000,- Kč

Popis, konstrukce

Jedná se o 120 W kombo, mezi jehož hlavní charakteristiky patří silný zvuk a provedení „kickback“, tedy s možností naklopení do polohy odposlechu.

K provedení nemám výtek, nikde nic nedrnčí a vše drží i po letech používání. Kombo má jen jeden vstup (6,3 mm jack), který je připraven pojmout pasivní i aktivní nástroj. Zajímavou možností je použití externího reproboxu – kombo má interní reproduktor připojený odpojitelným kabelem s 6,3mm jackem. Zvukaři také oceňují symetrickou linku, kterou kombo disponuje.

Kombo je osazeno 12″ reproduktorem Hartke s hliníkovou membránou. Ten se mi zdá jako vhodný kompromis mezi rychlostí odezvy a odolností při vyšších hlasitostech (osobně jsem ale nezkoušel ani KickBack 10 ani KickBack 15). Reproduktor je k zesilovači připojen vnějším kabelem přes standardní konektor TRS 1/4" (jack 6,3 mm), což umožňuje připojení i externího reproduktoru.

Heslovité shrnutí parametrů:

Výkon: 120 W, Reproduktor: Hartke 12″, 150 W, 6 Ohm, hliníková membrána, Korekce: Low/Mid/High/Shape, Výstupy: DI Line Out XLR, sluchátka, Hmotnost: … 20 kg, Rozměry: šířka/výška/hloubka (v cm) … 40/48/40

Zvuk

Kombo nenabízí příliš mnoho hejblátek – ovládací prvky jsou zde minimalizovány. To, co vypadá jako nevýhoda, já ale považuji za výhodu. Standardní tířpásmové korekce plus parametrický Shape (pásmová zádrž) umožňuje nastavení zvuku v širokém rozsahu barev. Zvuk hodnotím jako nadstandardní a v kladném slova smyslu neodpovídající tak malé bedýnce. Konstruktérům se povedlo vyladění bassreflexu, který vede dozadu a i díky kterému je kombo skutečně basové až až. Při živém hraní v ne zcela zvukově ideálních prostorách je často dokonce potřeba basy potlačovat, leckdy velice razantně. Díky konstrukci bedny i reproduktoru zní kombo odlišně od jiných. Mezi nejpodstatnější kladné vlastnosti patří bezesporu fakt, že reproduktor "nepřeřvete". Kombo i při poměrně extrémních nastaveních hraje čistě. To není zcela běžná vlastnost především menších basových aparátků.

Spolehlivost, životnost

I po několika letech celkem intenzivního používání vypadá i hraje jako nové, nic nedrnčí, potenciometry nechrastí, prostě pohoda.

Závěrečné hodnocení

Jsem přítelem miniaturizace a tohle kombo vydává mnohem silnější a kvalitnější zvuk, než by člověk při pohledu na poměrně malou bedýnku čekal. Existují aparáty ještě menší s ještě větším výkonem, žádný z těch, které jsem zkoušel, ale nemá pro mě tak dobrý a použitelný zvuk. Kombo na domácí i živé hraní nejrůznějších stylů hudby včetně bigbítu. Přesto, že jeden dvanáctipalcový reproduktor v tak malé skříňce musí mít (a má) jistá omezení v použití, není třeba se bát použít toto kombo i jako hlavní aparát na přímé živé hraní i bez dalšího zvučení.