Zoom B2
Recenze: Multiefekt Zoom B2 - podpora zvuku baskytary za pár korun
Popis: Levný, ale přesto použitelný multiefekt pro baskytaru se 47 efekty a 16 modely basových zesilovačů, pomocí kterých lze programovat vlastní zvuky a ukládat je do 40 paměťových míst, automatickým bubeníkem a ladičkou.
Celkové hodnocení
absolutně (bez ohledu na cenu) ... 40 %
relativně vzhledem k ceně ... 80 %
Klady: Poměr užitečnost/cena, solidní zpracování, řada skutečně použitelných efektů
Zápory: Některé reálně nepoužitelné efekty, špatně ovladatelný a ne moc dobře znějící automatický bubeník, nenabízí skutečný bypass
Vyrobeno: 2003, Japonsko
Cena: 2.600,- Kč (Hudební centrum Hradec Králové, 2003)
Popis, konstrukce
Jedná se o baskytarový multiefekt nabízející 47 efektů, 16 modelů zesilovačů, 40 továrních + 40 uživatelských presetů, automatický bubeník se 40 patterny, chromatickou ladičku. Multiefekt pohání originální 32bitový DSP Zoom ZFX-3, který toho v reálném čase stíhá opravdu hodně a díky kterému se dají efekty opravdu velmi libovolně kombinovat bez újmy na odezvě. Převodník nabízí solidních 24bit/96kHz. Přepínání efektů je okamžité (výrobce uvádí 8 ms). Efekty jsou uspořádány do několika skupin přepínatelných pomocí otočného knoflíku. Další otočné ovladače mají různé funkce podle právě zvoleného efektu či módu zařízení a ovládají různé parametry efektů, hlasitosti, patterny a tempo bubeníka atd. Ovládání je docela intuitivní, i když je vhodné mít manuál po ruce, protože zapamatovat si, co všechno se nastavuje a co který program dělá, není reálně možné. Upovídanější displej by ale nebyl na škodu – tento ukazuje pouze dvojmístné alfanumerické znaky pro všechny parametry. Efektová výbava je skutečně slušná a většina efektů je také velice dobře použitelná.
Automatický bubeník je skutečně jen základním automatem se 40 smyčkami, zvuk ale nemá špatný a, i když je zjevně určen především na cvičení, já ho sem tam používám i jako bubeníka na živé hraní. To mi umožňuje především velice šikovná věc, kterou je možnost ovládat leccos včetně bubeníka pomocí externího pedálu. Jako externí pedál se dá použít klasická jednoduchá sustain šlapka ke klávesům. Já poedál používám především ke dvěma účelům – přepínání zařízení do módu ladičky (v hlasitém či tichém provozu) nebo k již zmíněnému zapínání/vypínání bubeníka. Problém bubeníka je ovšem v tom, že se nedá nastavovat bez spuštění – jiný způsob, jak uvést zařízení do módu bubeníka, než bubeníka spustit, jsem nenašel. To je nešikovné především při živé produkci. Bubeník si také nepamatuje žádné nastavení po vypnutí krabičky, po zapnutí se tedy vždy nastaví do standardního módu, což je pattern č. 1, tempo 120 a velká hlasitost neodpovídající hlasitosti baskytary (bubeníka je vždy třeba ztlumit).
Co se týče vstupů a výstupů, Zoom B2 disponuje mono vstupem (standardní 6,3 mm jack) a jedním stereo výstupem (opět 6,3 mm jack), který slouží jako linkový i sluchátkový. Není se ale třeba bát šumění sluchátkového předzesilovače – výstup je příkladně tichý a případný šum jde na vrub některým efektům, ne výstupu jako takovému. Poslední „dírou“ je 6,3 mm jack pro připojení externího pedálu.
Tohle všechno je zabaleno v bytelné krabičce s kovovými ovládacími a šlapacími prvky.
Zařízení nenabízí zapojení True Bypass ani Buffered Bypass a do obsáhlejšího pedalboardu nebo pro použití s dlouhými nástrojovými kabely příliš vhodné není. Příliš praktické není ani to, že do bypass módu zařízení dostanete pouze současným stiskem obou spínačů, při běžném přepínání jednou nohou není možné zařízení vypnout, resp. překlenout, a tak je třeba např. na vybranou pozici uložit nastavení zcela bez efektů, aby bylo možné Zoom použít při živém hraní, aniž by stále ovlivňoval zvuk, případně použít samostatný pedál, např. nějaký loop či line selector. V případě kombinace s jinými efekty je třeba počítat se samostatným napájením pro tento multiefekt. Zoom B2 má jednak poměrně velký odběr proudu (300 mA) a mně se nepodařilo najít zdroj, na který by mohl být připojen Zoom i jiné efekty, aniž by to výrazně bručelo.
Zvuk
Zvuk je podle mě lepší, než by se dalo čekat od zařízení za takhle nízkou cenu. Mezi efekty, které nejsou moc dobré, patří např. kompresor/limiter, octaver a některé další. Řada jiných ale zcela vyhovuje, pro živé hraní zcela bez problémů. Některé speciální przniče zvuku z dílny Zoom jsou asi spíše na pobavení než na seriózní využití.
Spolehlivost, životnost
Multiefekt je bytelně proveden, za léta používání jsem nenarazil na žádný mechanický ani elektrický problém. Multiefekt napájím externím adaptérem, který je ovšem třeba koupit samostatně, na baterie jsem to ještě nikdy nepustil, a tak o výdrži na baterie nemohu vypovídat.
Závěrečné hodnocení
Podle mého názoru se jedná o multiefekt s výborným poměrem výkon/cena vhodný pro běžné živé hraní i opatrně studiové použití, pokud se někdo nebude stydět za „levnou“ značku Zoom a celkem výraznou červenou barvu zařízení. Zvuk je dobrý, zařízení jako takové nešumí, některé efekty ale trochu šumu přidají. Bubeník je s přimhouřením oka použitelný, jeho nastavování za chodu je ale nepraktické. Ladička je také použitelná, a to i přes její jednoduchost, nelze ovšem očekávat ladění na setiny. Velice praktické je použití externího pedálu ke spouštění bubeníka, přepínáním multiefektu do módu ladičky (při zachování aktuálního efektu, samozřejmě), a to v tichém i hlasitém provozu.
Mezi slabší stránky řadím nižší kvalitu některých efektů, nepraktické ovládání bubeníka, málo informativní displej a asi i sdružený linkový/sluchátkový výstup (i když prakticky to problém není). V ceně by taky mohl být externí adaptér. Zařízení není ve vypnutém stavu ani True Bypass ani Buffered Bypass, což opět není zrovna pozitivní vlastnost.
Doporučuji Zoom B2 hlavně méně náročným basistům, kteří chtějí solidní efekty na basu a nejsou si jisti, do které specializované krabičky investovat. Za cenu jedné spec. krabičky budete mít řadu reálně použitelných efektů. Pokud ale už víte, co chcete, tak byste raději měli jít do specializovaných krabiček nebo multiefektů vyšší třídy.
Stránky výrobce včetně ukázkových zvuků:http://www.zoom.co.jp/english/products/b2/index.php
Říjen 2005, aktualizace 2017