Shure SE215 a SE535 Pro
Recenze: Shure SE215 a SE535 Pro - sluchátka různých cenových kategorií od jednoho výrobce pro in-ear odposlech
OBSAH:
Celkové hodnocení
SHURE SE215
Celkové hodnocení:
absolutně (bez ohledu na cenu) ... 80 %
relativně vzhledem k ceně ... 90 %
Klady: Kvalita výroby, oddělitelný kabel, výběr z více barevných provedení, dobrá ergonomie, více různých náušních dílů (různá velikost, materiál), celkově dobrý zvuk použitelný jako odposlech při živém hraní, dobrá cena
Zápory: Poněkud nevyvážená frekvenční odezva (posílené basy, potlačené nižší středy), pouze měkký obal
Cena: 2.800,- Kč, 2021
SHURE SE535 PRO
Celkové hodnocení:
absolutně (bez ohledu na cenu) ... 85 %
relativně vzhledem k ceně ... 80 %
Klady: Kvalita výroby, oddělitelný kabel, výběr z více barevných provedení, dobrá ergonomie, více různých náušních dílů (různá velikost, materiál), výborná čitelnost zvuku při odposlechu při živém hraní, vyrovnaná frekvenční odezva v basech a středech, pevný obal
Zápory: Vyšší cena, relativně méně výšek
Cena: 10.480,- Kč, 2025
Shure SE215
Shure SE535 Pro
Proč jsem zvolil sluchátka Shure
Potřeboval jsem rychle a bez zkoušení pořídit nějaká sluchátka pro in-ear odposlech pro jedno konkrétní vystoupení. Téměř každý mi radil: Když nevíš, co chceš, kup Shure SE215. A tak jsem i učinil. Byl jsem s nimi dlouho spokojený a ani jsem neměl potřebu zkoušet žádná jiná. To bylo v roce 2021. Až v roce 2024 jsem provedl u jednoho z obchodníků s hudebním vybavením poněkud krkolomnou transakci, jejímž výsledkem byly vouchery na jakékoli zboží uplatnitelné do 12 měsíců. Vouchery mě pálily v kapse, a tak jsem je začátkem roku 2025 uplatnil, přihodil doplatek a pořídil sluchátka Shure SE535 Pro, především proto, že jsem byl zvědavý, jestli jsem já, resp. můj sluch schopen ocenit očekávanou vyšší kvalitu zvuku SE535 oproti SE215, když už je mezi nimi tak velký cenový rozdíl.
Co dostanete v balení
Shure SE215
sluchátka
kabel 160 nebo 115 cm, 3,5mm jack
ušní nástavce z černé pěny ve třech velikostech
šedé "gumové" ušní nástavce opět ve třech velikostech
měkký zipem uzavíratelný obal
Shure SE535 Pro
sluchátka
kabel 160 cm, 3,5mm jack
ušní nástavce z černé pěny ve třech velikostech
šedé "gumové" ušní nástavce opět ve třech velikostech
žluté pěnové ušní nástavce v jedné velikosti
bílé silikonové ušní nástavce trojité (typ "stromeček") v jedné velikosti
pevný zipem uzavíratelný obal
adaptér z 6,3mm na 3,5mm TRS konektor
Konstrukce
Společné
Z pohledu konstrukčního není oběma sluchátkům co vytknout. Navenek vypadají zcela shodně, SE215 mě za 3,5 roku užívání ani jednou nenechaly na holičkách, nikdy od nich neodpadl kabel, nic se neulomilo, nepraská ani kabel kolem uší a totéž očekávám (a téměř jistě i dostanu) od SE535. Odpojitelnost kabelu je potenciálně užitečná věc pro jeho možnou budoucí výměnu, ale i když neplánujete kabel měnit, samotná možnost otáčení kabelu v konektoru je velice užitečné a pomáhá v dobré manipulaci se sluchátky a optimálním vedení kabelu kolem uší a dále. Oboje sluchátka mi dobře drží v uších a nemám celkem problém s nimi v uších vydržet i celovečerní hraní, i když musím přiznat, že po nějakých třech hodinách hraní se i tak začínám těšit, až je budu moct z uší vytáhnout.
Specifika Shure SE215
SE215 lze pořídit aktuálně hned v pěti barevných provedeních a na výběr jsou i dvě různé délky kabelu (160 nebo 115 cm).
Kromě elektrotechnických parametrů (nižší impedance, nižší citlivost) se SE215 od SE535 liší především konstrukcí samotného sluchátka. SE215 produkuje zvuk prostřednictvím jediného mikrodriveru, což by mělo být oproti SE535 poměrně významné konstrukční omezení s projevem ve zvuku. Vliv těchto vlastností sluchátek na zvuk hodnotím níže v samostatné kapitole.
Specifika Shure SE535 Pro
Jestli se nemýlím, tak SE535 Pro lze pořídit v transparentním a kouřovém barevném provedení a s kabelem délky 160 cm.
SE535 Pro mají oproti SE215 vyšší impedanci i citlivost, nejvýznamnějším konstrukčním rozdílem je ale hned trojice mikrodriverů v SE535 oproti jedinému mikrodriveru v SE215. To by mělo mít dost významný (pozitivní) vliv na zvuk, což hodnotím níže v samostatné kapitole.
Jak to drží na hlavě
Zdá se mi, že Shure zvolil poměrně univerzálně padnoucí design samostných sluchátek, protože mám ověřeno, že dobře sedí v uších různých muzikantů s na pohled hodně odlišnýma ušima. Někoho to sice sem tam trochu tlačí, ale asi jen málokdo by si na tvar těchto sluchátek nezvykl. Zásadní je pak tvar, velikost a provedení ušních nástavců. V tomto ohledu se projevuje jistá výhoda SE535 oproti SE215, a to v mnohem širší nabídce různých ušních nástavců, které jsou přibaleny ke sluchátkám. Reálně to ale zas taková výhoda není, protože většině uživatelů, zdá se, dobře vyhovují již ty základní ušní nástavce z černé pěny a případné další se dají samostatně dokoupit. Je vhodné poznamenat, že ušní nástavce jsou mezi oběma typy sluchátek vzájemně zaměnitelné, i k SE215 si můžete dokoupit ty, které jsou přibaleny k SE535.
I mně tedy sluchátka v uších drží poměrně dobře, i když jsem zvolil kompromis mezi skutečně pevným držením a pohodlností při delším užití a stává se mi, že mi sem tam sluchátka přestanou úplně dobře těsnit, a to v reakci na pohyb mých uší, kterým se např, snažím srovnat brýle apod.
Jak to hraje
Shure SE215 mají oproti SE535 nižší impedanci (17 Ohmů oproti 36 Ohmům), takže by měly hrát o něco hlasitěji než SE535, ale v kombinaci s nižší citlivostí (107 dB oproti 119 dB) hrají ve skutečnosti o něco potišeji než SE535 při stejném nastavení zesilovače. Nízká impedance obou sluchátek ovšem eliminuje jakoukoli obavu z toho, že by snad mohl být problém dosáhnout potřebné hlasitosti a kvality zvuku, spolehlivě je vybudí i slabý výstup z mobilního telefonu či počítače.
Nepodařilo se mi najít ověřený údaj o zkreslení diskutovaných sluchátek, které by při takto nízkých impedancích mohlo snad hrát nějakou roli, ale, je-li tam nějaké, tak při použití sluchátek pro živý in-ear monitoring je zcela bezvýznamné.
I můj věkem poznamenaný sluch ale přece jen nějaký rozdíl ve zvuku mezi těmito sluchátky slyší. V grafu kompenzované frekvenční odezvy, který uvádím níže, lze pozorovat lehké posílení basů a, naopak, potlačení nižších středů u SE215, zatímco graf frekvenční odezvy SE535 se vyznačuje velice plochou křivkou v basech a nižších středech. Ve vyšších středech a výškách už to u obou začíná být docela divočina, ve výškách se ale SE215 zdají být přece jen o něco výkonnější. D"ležité ovšem je, jak je které ucho citlivé na konkrétní frekvence. Tyto objektivní parametry se projevují v mém subjektivním hodnocení zvuku SE215 jako více "hi-fi" než u SE535, které mají i v běžném poslechu zvuk vyrovnanější, méně basový a celkově trochu méně živý a mají, alespoň v mých uších, trochu méně výšek. Tento můj dojem příliš neodpovídá hodnocením zvuku některými jinými uživateli, ani číslům frekvenčního rozsahu udávaných výrobcem, ale níže publikované frekvenční křivky mé hodnocení docela podporují.
Celkově hodnotím zvuk SE215 možná jako o něco lepší pro běžný poslech, ale pro primární použití těchto sluchátek, tedy živý in-ear monitoring, preferuji SE535. SE535 mi totiž při živém vystoupení, při které někdy může být i udávaných až 37 dB útlumu oproti vnějšímu světu málo, zvláště pak v prostorách malých hudebních klubů, ve kterých já in-ear odposlech primárně používám (hlavně kvůli ochraně sluchu), dávají srozumitelnější zvuk, který pak nemusím tolik zesilovat, abych rozuměl všemu, čemu rozumět potřebuji. To je dáno především jejich lepším výkonem ve středech než jaký podávají SE215. Nejčastěji při tom hraji na baskytaru a zpívám, a co nejvyrovnanější basy a nižší středy jsou pro mě nejzásadnější. Posílené basy u SE215 by se mohly pro basistu zdát jako výhoda, ale u mě tomu tak není, já basy naopak na svém odposlechovém mixu poměrně značně potlačuji a s SE535 je mohu stahovat méně a dostat tak přirozenější celkový zvuk než při pro mě nutných větších korekcích zvuku při použití SE215.
Suma sumárum, SE535 jsou, podle mě, opravdu lepší sluchátka pro in-ear odposlech než SE215. Jsou ale o tolik lepší, aby ospravedlnily tak velký cenový rozdíl? Nad tím se zamyslím níže.
Graf kompenzované frekvenční odezvy sluchátek Shure SE215 a Shure SE535 Pro (převzato z crinacle.com)
Další postřehy z praktického užití
Pro moje běžné použití bych možná volil kratší kabel, nicméně SE535 jsou dodávány pouze s kabelem dlouhým 160 cm. SE215 v aktuální nabídce uvádějí i kabel délky 115 cm, což mi připadá optimální, pokud má kabel vést např. k u pasu připevněnému in-ear přijímači.
Mnou preferované ušní nástavce z černé pěny se zdají být nejméně "hygienické", ulpívají na nich nečistoty a je třeba o ně dbát a čistit je, což nejde zrovna jednoduše a čímž se také zkracuje jejich životnost.
Stojí to za ty peníze?
V případě sluchátek Shure SE215 musím jednoznačně říct, že ano. Myslím, že se jedná o sluchátka, která svojí kvalitou ceně necelých 3.000,- Kč zcela odpovídají. I podle jiných se jedná pravděpodobně o nejlepší sluchátka v této cenové kategorii, i když já osobní srovnání nemám.
Se sluchátky Shure SE535 Pro si už takto jistý nejsem. Pro mě jsou opravdu lepší než SE215 a vůbec se nedivím, že jsou dražší. Že by ale byly o tolik lepší, že by to ospravedlnilo více než 3,5krát vyšší cenu než u SE215? Podle mě ne. Sluchátka SE535 Pro bych osobně čekal někde mezi 5.000,- až 7.000,- Kč. Aktuálních 10.500,- Kč je, podle mě, opravdu moc. Co ovšem nevím, je reálná výrobní náročnost těchto sluchátek. Možná to, že jsou v nich hned tři mikrodrivery, zvyšuje náročnost jejich výroby oproti jednodriverovým sluchátkům tak, že cena nižší být nemůže, ale spíše si to nemyslím. A také je mi jasné, že prodejní cena takovéhoto zboží samozřejmě vychází z mnoha parametrů a úvah výrobce, že výrobní nákladovost není nakonec vlastně důležitá. O to víc by mě lákalo vyzkoušet konkurenci do 10.000,- Kč. Takový fanda ale zase nejsem, SE535 si nechám a budu je rád používat, když už jsem je pořídil, takže mně osobně to vlastně za ty peníze stojí.
Technická specifikace
SHURE SE215
Konstrukce ... Single High-Definition MicroDriver
Citlivost na 1 kHz ... 107 dBSPL/MW
Impedance na 1 kHz ... 17 Ω
Frekvenční rozsah ... 22 Hz – 17,5 kHz
Útlum externího zvuku ... až 37 dB
Kabel ... 160 cm, 3,5mm TRS - MMCX konektor, odpojitelný, 360° rotace
Hmotnost ... 20,8 g
Operační teplotní rozsah ... -18°C až 57°C
Teplota skladování ... -29°C až 74°C
SHURE SE535 PRO
Konstrukce ... Triple balanced-armature drivers
Citlivost na 1 kHz ... 119 dBSPL/MW
Impedance na 1 kHz ... 36 Ω
Frekvenční rozsah ... 18 Hz – 19 kHz
Útlum externího zvuku ... až 37 dB
Kabel ... 160 cm, 3,5mm TRS - MMCX konektor, odpojitelný, 360° rotace
Hmotnost ... 30 g
Operační teplotní rozsah ... -18°C až 57°C
Teplota skladování ... -29°C až 74°C
Trhon.cz, leden 2025