Eich 115XS

Recenze: basový reprobox vyšší třídy - Eich 115XS

O procesu, který vyústil v pořízení kombinace relativně drahého basového reproboxu Eich 115XS a relativně levného zesilovače Laney R500H, píši na samostatné stránce.

Technické parametry

Sestava Eich 115XS + Eich T500

Zadní panel reproboxu Eich 115XS

EICH 115XS

Čelní pohled na reproduktory po odejmutí ochranné "mřížky", která je přichycená pomocí suchých zipů.

Horní strana reproboxu Eich 115XS se zapuštěným madlem a plechem pro magnetické přichycení zesilovačů Eich.

Reprobox umožňuje 45° naklopení pomocí podpěrné tyčky. Magnetické uchycení drží zesilovač Eich T500 i na naklopeném reproboxu.

Dojmy a hodnocení

Pozitiva

Negativa

Reprobox je kvalitně postavený. Stěny z 15mm překližky se mohou zdát poměrně tenké, ale ani při vyšších hlasitostech nic nedrnčí a hraje především reproduktor a ne dřevo. Box je příjemně lehký, praktická je také možnost naklopení pomocí podpěrné tyčky, která je uchycená ke dnu boxu. Letmým pohmatem skrz bassreflexový otvor v zadní dolní části boxu jsem k mému překvapení zjistil, že vnitřek boxu není nijak zvlášť vytlumen, lehké vnitřní polstrování pomocí vlnkového akustického molitanu je pouze na částech zadní stěny. To ale zjevně nemá negativní vliv na zvuk, který je na 15" reproduktor až překvapivě konkrétní s  rychlou odezvou, čemuž napomáhá i kombinace se 4" výškovým reproduktorem, který není piezzo, ale klasický, což má zřejmě pozitivní vliv na celkovou vyváženost zvuku. Podíl výškového reproduktoru na celkovém zvuku není příliš výrazný, ale je znát tak akorát. Výšky jsou zde rozhodně méně agresivní než u většiny reprobeden využívajících piezzo tweetery. Oproti očekávání nechybí ani dobrá reprodukce středových frekvencí. Ani zvuk el. kontrabasu reprobox nezahltí. Prostě paráda.  Celková citlivost 99 dB není ohromující, ale velmi solidní. Produkty Eich nepatří mezi nejlevnější, ale cena kolem 20.000,- Kč, podle mě, odpovídá kvalitě a také jisté výjimečnosti.

Pozn.: O reproduktorech se mi toho nepodařilo moc zjistit, i když především basový reproduktor se zdá být zajímavý. Jedná se o speciální konstrukci Eich/TecAmp s vnějším a vnitřním vinutím cívky. Firma Eich používá ceramic magnety místo očekávatelných neodymových, přičemž jako hlavní důvod pro toto rozhodnutí prezentuje ochranu životního prostředí.

Aktualizace X/2021:

I po několikaměsíčním aktivním používání jsem nadšen ze zvuku a praktičnosti reproboxu, nicméně něco bych jí i vytknul:

Uvítal bych možnost menšího naklopení. To už by nešlo zařídit pomocí tyčky, ale třeba nějakou výklopnou opěrkou apod. To, že to nejde, ale asi nelze hodnotit jako vyloženou vadu, spíše jen jako odchylku od ideálu, většina takovýchto beden žádnou možnost naklopení nemá, tak vlastně není co vytýkat. Vyrobil jsem si tedy klín z akustického molitanu, který pomáhá bednu trochu odizolovat od případně dunícího pódia a také ji umožňuje naklopit tak, aby se zlepšil můj poslech na pódiu a přitom aby na ní stále držel zesilovač (pozn.: originální zesilovač Eich na ní drží i při velkém naklopení díky magnetickému přichycení). Co bych ale reproboxu opravdu vytknul, to je nedostatečné zapuštění konektorů a přepínače na zadní straně. Panel, na kterém jsou kombo konektory (speakon/TS) a kolébkový přepínač výškového reproduktoru uchyceny, je nepatrně zapuštěn, ale jen velmi málo, takže dokonce i konektory trochu přesahují svojí výškou úroveň zadního čela bedny, o přepínači ani nemluvě. To je opravdu nepraktické a především při skládání beden do auta a v podobných situacích je běžné, že se okolní bedny opřou o přepínač výškového reproduktoru, který je pak v nejlepším případě jen přepnut do polohy, kterou nechcete, v horším případě může být i zničen. A přitom by stačilo zapustit panel o 0,5 cm hlouběji, což by, předpokládám, nemělo žádný vliv na zvuk. To mě na této prémiové bedýnce trochu mrzí. Pořešil jsem to speciálním polstrováním obalu, který jsem si svépomocně vyrobil, ale ani tak to není optimální. A přitom je to taková drobnost...

Trhon.cz, VI/2021