HUDBA / MUSIC‎ > ‎

Výběr elektrické kytary pro začínajícího el. kytaristu

Už několikrát jsem byl tázán, jakou kytaru koupit někomu, kdo chce s elektrickou kytarou začít.
Nejdříve jsem cítil potřebu tazatele podrobně vyzpovídat, abych zjistil co nejvíce parametrů, které má kytara splňovat, rychle jsem si ale uvědomil, že pro začínajícího elektrického kytaristu (a to celkem bez ohledu na jeho věk) je pro začátek vlastně důležitý jen jediný parametr - vzhled kytary, tedy hlavně její tvar a barva. Hlavní je, aby se hráči kytara líbila. Teprve až pokročilí kytaristé, kteří už přesně vědí, co hledají ve zvuku a jiných užitných parametrech, si mohou pořídit i ošklivou kytaru, která jim ale dá přesně ten detail, který hledají. V téhle fázi ale na začátku rozhodně nejsme.
Ti, kteří jsou schopni uvažovat o způsobu užití, tedy preferovaném stylu a zvuku, mohou už do počátečních úvah zařadit elektrickou výbavu kytary, tedy snímače. Touto otázkou se ale není třeba zbytečně trápit. Pokud preference ve stylu či zvuku neexistují, dá se vybírat i z poměrně zvukově univerzálních řešení.
Třetím a ve své podstatě nejdůležitějším parametrem je cena. Je třeba si hned na začátku stanovit cenový strop, přes který nechci nebo nemohu přelézt. Vždy najdete kytaru, která by se vám líbila a je jen o něco dražší než ta, kterou jste si právě vybrali. Tato cesta může být nekonečná a značně frustrující. Cenový strop je tedy vhodné mít stanoven a překračovat ho jen v opravdu opodstatněných případech.

Průvodce výběrem elektrické kytary pro začínajícího el. kytaristu

Zde je jednoduchý průvodce výběrem elektrické kytary pro začínajícího kytaristu, jehož výstupem je návrh možné vhodné kytary pro vaše účely. Je ovšem nutné poznamenat, že každé pravidlo má řadu výjimek a že je třeba nebrat následující doporučení jako "vytesaná do kamene". Není možné podchytit všechny možnosti, a tak zde uvádím jen základní typy a rozcestníky určené především pro toho, kdo ještě nemá jasný vlastní názor.

Krok 1: Výběr vzhledu kytary

Jak jsem již řekl, kytara se musí kytaristovi především líbit. Prvním posuzovaným parametrem tedy bude tvar těla kytary. Spektrum tvarů kytar je, samozřejmě, nekonečně pestré, nicméně já jsem přece jen definoval několik málo typických tvarových skupin, podle kterých se dá rychle zorientovat.
Kromě tvaru si již v tomto kroku můžete vybrat nejhezčí barvu těla nástroje. Ne všechny tvary jsou nabízeny ve všech barevných provedeních, ale možnosti kombinací jsou bohaté.

Který z následujících základních tvarů se vám líbí?

Tvar 1: Les Paul
Vzor: Gibson Les Paul
Typické užití: Bluesrock, rock, hard rock, heavy metal, ...
Tvar 2: SG
Vzor: Gibson SG
Typické užití: Rock, hard rock, heavy metal, ...
Tvar 3: Stratocaster
Vzor: Fender Stratocaster
Typické užití: Rock, blues, country, všestranné
Tvar 4: Superstrat
Vzor: Upravený Stratocaster
Typické užití: Všestranné
Tvar 5: Telecaster
Vzor: Fender Telecaster
Typické užití: Blues, rock, country, ...
Tvar 6: Lubovka/pololubovka
Vzor: Elektroakustická kytara s dutým tělem
Typické užití: Jazz, country
Tvar 7: Speciál
Vzor: Do této kategorie řadím všechny speciální tvary nepodobné žádnému z předchozích.
Typické užití: Rock, všestranné