Recenze: Opravdu levný clean booster bez kompromisů v kvalitě - Mooer Pure Boost

Mooer Pure Boost
Potřebujete během hraní nakopnout? Na to stačí spoluhráčova noha. Pokud ale potřebujete nakopnout zvuk, pak budete asi shánět nějaký zesilovací nakopávač, tedy booster. Důvodem, proč i já jsem zjistil, že mi nějaký booster chybí, byla potřeba dorovnat hlasitost kytary, pokud rozepnu cívky dvojcívkových snímačů a přepnu tak kytaru do "single" módu. Pak nejen získám singlové cinkání, ale také se sníží hlasitost výstupu kytary. A tuto hlasitost potřebuji dorovnat na úroveň humbuckerů, aby následující zvukový řetězec reagoval, jak má. Protože mi nešlo primárně o "nakopávání" zvuku pro sóla a netoužil jsem ani po přiostření zvuku nějakým vlastním zkreslením boosteru, hledal jsem levný (jak jinak), ale především co nejčistší zesilovač hlasitosti, tedy clean booster či volume shifter, chcete-li. A právě požadavek minimálního vlastního zkreslení boosteru byl jedním ze zásadních filtrů při výběru vhodné krabičky.


Takže shrnu mnou požadované parametry:
  • Minimální či optimálně žádné vlastní zkreslení
  • Buď žádný, nebo pozitivní vliv na barvu zvuku
  • V případě opravdu čistého zesílení stačí jeden Volume ovladač, jinak je třeba mít zvlášť ovladač Gain a zvlášť Volume
  • True bypass nebo buffered bypass
  • Nízká cena (cca do 3.000,- Kč)
Nedal jsem si s tím zas tolik práce, abych se seznámil s celým trhem v této oblasti, ale pár kousků jsem viděl a slyšel. A, k mému podivu, byly v nich velké rozdíly. Co mě překvapilo nejvíce, bylo to, že je dost těžké najít booster, který nezkresluje. Nakonec se mi nejvíce zamlouvaly výrobky firem Xotic a TC Electronic. Xotic byly výborné, ale drahé, Vypadalo to tedy na TC Electronic Spark Booster nebo možná jen Spark Mini Booster. Pak mě ale kolega z branže upozornil na čínskou značku Mooer a její pedály, mezi nimiž byl i Mooer Pure Boost. Za cenu necelých 1.600,- Kč nabízel na pohled vše, co jsem požadoval. Neměl jsem ale možnost ho před koupí vyzkoušet, za tu cenu jsem ale šel do zajíce v pytli s tím, že to případně nebude taková finanční ztráta. A ukázalo se, že to je opravdu prakticky přesně to, co jsem hledal. Na následujících řádcích shrnu svoje dojmy:

1. Provedení
V provedení (a prý ani v tom vnitřním) krabička nezapře inspiraci pedály Xotic RC. Tělo je tvořeno bytelným kovovým odlitkem. Má velmi malé rozměry (93,5 × 42 × 52 mm), což je poznávací znamení všech krabiček Mooer, váží jen 160 g, přesto ale na zemi krabička sedí jako přibitá a není problém na ni šlápnout bez nebezpečí jejího překlopení nebo jiného neplechoidního chování. Zapnutí efektu je signalizováno velkou červeně svítící diodou, ve vypnutém stavu je efekt v režimu true bypass. Vzhledem k malým rozměrům nelze pedál napájet vloženou baterií a jedinou možností je připojit standardní 9V adaptér.

2. Ovládání
Nožní přepínač je klasický, s docela velkým odporem a slyšitelným cvaknutím. Hlavním ovladačem je Gain. Knoflík Gainu jde až příliš zlehka a pro pódiové použití ho bude třeba fixovat nějakou páskou, abyste ho nechtěně nepootočili, kam nechcete. Dalším ovladačům, tedy Bass, Treble a Volume výrobce přisoudil podružnou roli a vyvedl je ve velmi malém provedení, které rozhodně nevyzývá k příliš častému přenastavování. Nicméně, nastavená poloha je celkem viditelně vyznačena bílými ryskami na čele knoflíků a ovládat to jde. Já bych sice prohodil Volume a Gain, někomu jinému to ale může vyhovovat přesně tak, jak to je navrženo výrobcem. I ty malé čudlíky je ale radno fixovat lepicí páskou.

3. Zvuk
Zvuk je výborný. V neutrálním nastavení nic původnímu zvuku neubírá, i jen malé pootočení ovladači Bass a/nebo Treble pak zvuk zajímavě a veskrze pozitivně ovlivní. Ani Mooer Pure Boost si neodpustí vlastní zkreslení, nicméně to je i na maximální Gain poměrně malé a cca do poloviny dráhy knoflíku Gain se jedná o opravdu čisté zesílení. Pro jistotu nevlivnění zvuku vlastním zkreslením ale doporučuji nastavit Gain cca na 9 hodin.
Pěkný přehled základních zvukových možností pedálu je např. na tomto videu výrobce:

Video YouTube


Na YouTube ovšem najdete i řadu jiných videí tímto pedálem se zabývajících.

Shrnutí:
Jedná se jednoznačně o naplnění rčení "za málo peněz hodně muziky". I jiné pedály mohou být stejně dobré, některé se mohou i lépe ovládat, ale ve srovnatelné výbavě v kombinaci s výbornou kvalitou zvuku a opravdu lidovou cenu budete těžko hledat konkurenci. Já ji alespoň nenašel.

Duben 2015
Comments