Terčovnice

Každý lukostřelec řeší otázku, jakou terčovnici koupit nebo vyrobit, aby bylo dosaženo nejlepšího poměru výkon/cena. Na internetu je spousta informací o použitelnosti či nepoužitelnosti různých materiálů. Zde předkládám zkušenosti se dvěma provedeními terčovnic z "komerčních" materiálů.

Terčovnice z materiálu Polimix

 • Konstrukce
  • Polimix je materiál vyráběný a distribuovaný firmou YATE z Hradce Králové. Jedná se o svařované kousky polyetylenu. Pro výrobu terčovnic různých rozměrů se používají elementy o rozměrech 80x20x9 cm, 80x30x9 cm nebo 130x30x9 cm. Pro sestavení terčovnice o čelních rozměrech cca 80x80 cm je tedy třeba 9 elementů a ty je nutno stáhnout k sobě nějakým vhodným mechanizmem, typicky např. vložením mezi dvě prkna a jejich stažením závitovými tyčemi. Tento materiál zastavuje šípy především jejich sevřením ze stran při průchodu.
 • Použití
  • Běžné karbonové i hliníkové šípy průměru 5 - 6 mm se při střelbě z 15 m zanoří do terčovnice do hloubky cca 10 cm při střelbě 25 lb luky, 15 cm pro 30 lb luky a 20 cm pro 35 lb luky. 30cm terčovnice pak zastaví bezpečně i šípy z luků síly kolem 40 - 45 lb. Šípy ze silnějších luků už sice projdou skrz, ale díky sevření materiálem terčovnice se i tak bez problémů zastaví. Pokud bychom ale vzali za limit průchod šípu maximálně na celou hloubku terčovnice, pak je terčovnice z Polimixu hloubky 20 cm nejvhodnější pro střelbu z luků do síly 35 lb, hloubka 30 cm pak stačí i na šípy z luků do 45 lb. Při použití šípů s větším průměrem lze, díky většímu odporu při průniku, tuto terčovnici použít pro všechny běžně používané luky včetně silných kladkových. Např. 8mm šípy z 50lb kladkového luku potřebují k zastavení cca 20 cm Polimixu, u 60lb luků to bude cca 30 cm.Tvrdost terčovnice lze také do jisté míry ovlivňovat silou stažení elementů k sobě.
 • Životnost
  • Polimix je poměrně houževnatý a přizpůsobivý materiál s dobrou schopností zatahovat otvory po šípech, přesto ale ani takováto terčovnice není věčná. Terčovnice ovšem vydrží velmi dlouhou dobu také díky možnosti elementy přeskládávat. V exponovaných místech se časem i zde vytvoří nezacelitelné otvory a terčovnice postupem času propouští šípy více a více, i při velké degradaci materiálu ale zastavuje šípy spolehlivě, i když až po hlubším průniku. Materiál v exponovaných místech také časem "žmolkovatí" a vydroluje se, ale nejedná se o nic hrozného.
 • Celkové hodnocení
  • Polimix skutečně vhodným materiálem na výrobu terčovnic s velmi dobrými vlastnostmi pro zastavování šípů ze všech běžně používaných reflexních i kladkových luků až do 60 lb (při 30cm hloubce). Sestavení terčovnice z elementů je výhodné pro možnost přeskládávání elementů po jejich vystřílení a tím zásadního zvýšení životnosti terčovnice.
  • Silná "sváravost" materiálu je výhodou pro zastavování šípů i ze silných luků a prodloužení životnosti, ale sípy se z terčovnice někdy obtížně vytahují.
  • Polimix na terčovnici 80x80x20 cm stojí cca 1250,- Kč, na 80x80x30 pak 1850,- Kč. K tomu je třeba připočíst něco na prkénka a závitové tyče, pokud takovou konstrukci už nemáte.

Terčovnice Booster MFT MIDI

 • Konstrukce
  • Terčovnice Booster MFT MIDI italské provenience je jedním "odlitkem" z polyuretanu o rozměrech od 60x60 cm do 100x100 cm a hloubkou 17 cm. Terčovnice je vnitřně složena z několika vrstev a je opatřena výměnným středem.
 • Použití
  • Výrobce tvrdí, že je terčovnice použitelná pro střelbu z luků do síly 40 lb. To je pravda, pokud se smíříte s tím, že při střelbě z 15 m budou 5,5mm šípy procházet zcela skrz terčovnici a na její zadní straně budou "vykukovat" o nějakých 10 cm. Při střelbě z 15 m lukem o síle 35 lb projdou šípy také skrz a zastaví se hrotem cca 5 cm za terčovnicí, šípy z luku 30 lb budou na druhé straně terčovnice vykukovat už jen cca 1 cm. Materiál zastavuje šípy jejich sevřením při průchodu stejně jako Polimix, tento efekt je ale přece jen slabší než u Polimixu. Pokud bychom vzali za limit průchod šípu maximálně na celou hloubku terčovnice, pak je terčovnice Booster MFT MIDI nejvhodnější pro střelbu z luků do 30 lb,a to musíme počítat s tím, že se schopnost zastavovat šípy bude s časem ještě snižovat. To podporuje i fakt, že střelba z luku 35 lb je už příliš silná na udržení výměnného středu v terčovnici a každý šíp ze silnějšího luku tento střed (pokud ho trefíte) trošku povysune ven z terčovnice, takže je ho třeba čas od času dotlačit zpátky na správné místo.
 • Životnost
  • O životnosti terčovnice ještě nemohu dobře vypovídat, protože jsem ji ještě nestihl úplně rozstřílet, nicméně otvory po šípech se zatahují méně než u Polimixu a i vzhledem k o něco menší hustotě či spíše pružnosti materiálu a především nemožnosti přeskládávat její elementy předpovídám této terčovnici významně nižší životnost než terčovnici z Polimixu. Materiál se ale vydroluje méně než Polimix.
  • Terčovnice má výměnný střed, což její životnosti sice zásadně prospívá, nicméně jedná se vždy o nějakou investici. Dá se pořídit i zesílený střed z hustší hmoty Durafoam, která by měla vydržet mnohem více, než střed ze základní hmoty. No, nevím, sám nemám zkušenost, ale lidé, kteří zkušenost mají, říkají, že to moc výrazný pokrok není a že se investice do zesíleného středu nevyplatí.
 • Celkové hodnocení
  • Terčovnice Booster MFT MIDI je vhodná pro ty, kteří střílejí spíše z luků do síly 30 lb a také pro ty, kteří nechtějí trávit čas výrobou masivních stojanů. Její výhodou je kompaktnost a nízká hmotnost, dobrá je také možnost vyměňovat pravděpodobně nejvíce namáhaný střed. Výměnný střed ale na druhou stranu nedrží v terčovnici tak, aby ho střelba např. z 35lb luků postupně nevysouvala ven. Na střelbu z luků silnějších než 30 lb bych ale terčovnici stejně moc nedoporučil. Je škoda, že terčovnice nemá hloubku alespoň 20, lépe 25 či 30 cm.
  • Uvedené zkušenosti platí pro střelbu karbonovými šípy průměru 5,5 mm. Střelbu šípy o větším průměru jsme nezkoušeli. Lze ale předpokládat, že šípy o větším průměru bude terčovnice dobře zastavovat i při větší síle luku. Problém bych ale čekal s vysouváním vyměnitelného středu po dopadech šípů ze silnějších luků a otázkou je, kolik ran tlustšími šípy ze silnějších luků materiál terčovnice vydrží, než se začne rozpadat.
  • Díky méně "svíravému" matriálu jdou šípy z terčovnice velmi dobře vytahovat.
  • Terčovnice 80x80x17 cm stojí cca 1700,- Kč v základním provedení (tedy se středem ze základní hmoty). Tatáž terčovnice se zesíleným středem stojí už přes 3000,- Kč. Stojan na tuto terčovnici může být opravdu velmi jednoduchý, pokud je vůbec potřeba.
  • Výměnný střed ze základní hmoty vyjde na cca 600,- Kč, výměnný střed ze zesílené hmoty vyjde na 1700,- Kč.
Comments