Recenze, testy, názory, zkušenosti


Recenze

Názory, zkušenosti

Lukostřelba nabízí velké množství stylů a disciplín a každý si tak je schopen vybrat tu pro něj nejvhodnější či nejzajímavější. Výběr luků, šípů a dalšího materiálu je takový, že si opravdu každý najde to své a nikdo není z lukostřelby předem vyloučen, na vzrůstu a síle opravdu nezáleží. Lukostřelba není určena jen pro fyzicky zdravé jedince, ale mohou ji provozovat i osoby hendikepované. Paralukostřelba je také oficiálním sportem podporovaným mezinárodními lukostřeleckými organizacemi a výkony lukostřelců i s velkým tělesným postižením bývají obdivuhodné a často i srovnatelné s výkony lukostřelců zcela zdravých.
    • Věk
I začínající lukostřelec by měl mít již natolik vyvinutou osobnost, aby byl fyzicky i psychicky dobře a kontrolovaně schopen manipulovat s lukem, při dobře provedeném výstřelu dobře zasáhnout cíl a přitom neohrožovat sebe ani své okolí. U dětí je pak také třeba dbát na to, aby lukostřelba nezpůsobovala újmy na jejich rovnoměrném a správném fyzickém vývoji. Je to přece jen manipulace se zbraní (i když dětské luky do kategorie zbraní podle zákona ještě běžně nespadají) a fyzicky poněkud jednostranně zatěžující aktivita a to je třeba mít na paměti. Proto je lukostřelba vhodná pro děti až od cca 8 let jejich věku, 5 let pak považuji za úplně minimální hranici. Maximální věková hranice, samozřejmě, stanovena není.
  • Výbava začínajícího lukostřelce

Lukostřelba nemusí být drahou zábavou. Pokud netrpíte syndromem nakupování drahých věcí bez vazby na jejich reálný užitek, můžete i s výbavou za řádově první tisíce korun provozovat dlouhodobě plnohodnotnou lukostřelbu. Limity shora ovšem neexistují a není problém za lukostřeleckou výbavu utratit i desetitisíce či statisíce korun a je na každém, kolik peněz chce do této aktivity investovat a jaké jsou jeho priority.
Můžete se podívat na tabulku s příkladem výbavy začínajícího a následně středně pokročilého lukostřelce z holého, příp. tradičního reflexního luku. U položek výbavy jsou uvedeny i typické minimální a maximální ceny pro utvoření představy investice, která by někoho čekala, pokud by se rozhodl aktivně věnovat tomuto typu lukostřelby.

Poznámka: Cena lukostřelecké výbavy pro dítě se od ceny výbavy pro dospělého příliš neliší. Nebývá pravidlem, že by dětský (tedy menší a slabší) luk byl výrazně levnější, než větší a silnější. Nepodlehněte tedy svodům k nákupu zdánlivě levných hraček pro děti a orientujte se hned od začátku na kvalitnější vybavení, tedy především luk a šípy (viz tabulku výše). Každý by od začátku měl mít, alespoň podle mě, takovou výbavu, aby měl šanci při dobře provedeném výstřelu dobře trefit a aby ho tato výbava nenutila osvojovat si špatné návyky, kterých se pak bude těžko zbavovat.
  • Nákup a nastavení sportovního luku pro styl barebow (holý luk)

Na tomto odkazu najdete záznam reálné komunikace zájemce o nákup sportovního holého luku. Tento konkrétní zájemce si již něco vyzkoušel a má již celkem jasno, co chce. Zatím ale nevlastní žádné lukostřelecké vybavení. Vše směřuje k nákupu vybavení pro poučeného začátečníka (dospělý muž), který nechce zbytečně vyhazovat peníze, ale také nechce šetřit na nesprávných místech.
Komunikace je zaznamenána formou otázek a odpovědí, který by mohly být užitečné i pro vás.

Sestavení a základní naladění holého luku lze provést např. podle tohoto stručného průvodce.
  • Specifika "superreflexních" ramen Border Hex Hyperflex

I u českých lukostřelců se začínají objevovat velice specifická reflexní ramena Hex Hyperflexfirmy Border Archery. Jedná se opravdu o zvláštní ramena, která přinášejí zajímavé pozitivní vlastnosti pro střelbu. Také ale sem tam někomu prasknou, což většinou souvisí s jejich nesprávným použitím, resp. seřízením luku. Ohledně jejich vlastností a způsobu použití, resp. nastavení luku začínají kolovat různé "pravdy", které se často liší od pravd objektivních a já jsem se tedy rozhodl sepsat informace a zkušenosti posbírané aktuální intenzivní komunikací s f. Border ohledně těchto ramen, a to včetně řešení reklamace poškozených ramen, a myslím, že by to mohlo být užitečné shrnutí i pro někoho dalšího, komu bych tím mohl ušetřit nějaké starosti a čas.
Pokud tě toto téma zajímá, přejdi na příslušnou stránku.