Místopis - zahraničí


Rakousko - letní Vysoké Taury

Červenec 2013

Klíčová slova: vysoké kopce, ledovce, soutěsky, geologie, vysokohorská květena, vodopády, dravci, svišti, krávy, lukostřelba

Nejsme plážové typy. Když přemýšlíme o místě, kde bychom chtěli strávit dovolenou, pak myslíme spíše na kopce u nás i v zahraničí. Pro letní dovolenou roku 2013 padla volba na Rakousko. Tuhle zemi, resp. její hory navštěvujeme každoročně v zimě za účelem lyžování, ale chtěli jsme je poznat také bez sněhu a v menších rychlostech. A začali jsme rovnou na vrcholu, tedy v hlavním regionu rakouských Alp - Vysokých Taurách. Velká část tohoto regionu je chráněna na úrovni národního parku. Nationalpark Hohe Tauern je opravdu rozlehlý a jeho více než 1800 čtverečných kilometrů nelze dobře poznat ani za mnoho měsíců či dokonce let, natož za týden, který jsme měli my. Bylo tedy nutné stanovit si priority a sestavit alespoň hrubý harmonogram, abychom ten krátký čas využili co nejefektivněji. Do programu našeho pobytu se nám podařilo zařadit všechna klíčová slova uvedená výše, ovšem kromě lukostřelby, a to přesto, že právě lukostřelba byla zpočátku jedním z hlavních témat, díky kterým s námi nakonec jely i naše děti, i když už jsou ve věku, ve kterém trávení letních prázdnin na výletech s rodiči není samozřejmostí.
 
Infocentrum Národního parku Vysoké Taury, Mittersill / National Park Infocenter, Mittersill
 
Resterhöhe, Panoramabahn, Hollersbach
 
Grossglockner Hochalpenstrasse
Osou umožňující pohodlné přemísťování podél severních hranic národního parku je údolí řeky Salzach. Z něho pak kolmo odbočují jednotlivá boční údolí do nitra Vysokých Taur. Vesničkou, kde jsme zakotvili, byl nakonec Hollersbach im Pinzgau. Hlavním důvodem pro tuto volbu byla nabídka ubytování přesně podle našeho gusta, lépe řečeno podle gusta našich dětí - celé patro rodinného penzionu - fam. Wieser, app. Weberbauer (3 samostatné ložnice, obývák, kuchyň s jídelnou, dvě samostatné koupelny, dvoje WC) za cenu nižší, než jakou bychom dali za dva obyčejné dvojlůžkové pokoje. Kromě oddělených pokojů potřebovaly děti (a přiznám se, že i já) přístup k internetu, což zde bylo také splněno.
 
Grossglockner Hochalpenstrasse - Kaiser Franz Josefs Höhe; ledovec Pasterze / Pasterze glacier
 
Taxenbach - Kitzlochklamm
 
Hochalm, Rauris; káně rudochvostá / Buteo jamaicensis / Red-tailed Hawk
Hlavním průvodcem a zdrojem námětů na konkrétní turistické cíle a aktivity byla Hohe Tauern Card, resp. brožura k ní. Zakoupení HT Card zásadně doporučuji, ušetříte s ní spoustu peněz za vstupy, mýtné a další poplatky. HT Card je prakticky (nebo úplně?) totožná se Salzburgerland Card a pokrývá tak nejen region Vysokých Taur, ale celé Salzbursko. My jsme díky této kartě ušetřili cca 50 % nákladů, které bychom jinak vydali bez karty. Rozhodně doporučuji začít v úžasném hlavním infocentru národního parku na západním okraji obce Mittersill. Počítejte s tím, že jen v tomto infocentru strávíte nějakou tu hodinu prohídkou interaktivních expozic, určitě se zdržíte i v 360° kině.
Z pohledu fotografa se jedná o nevyčerpatelný zdroj námětů, především pro fotografy přírody. Ovšem problémem je v takto turisticky exponované oblasti pořídit snímek, který by se výrazněji lišil od bezpočtu jiných. Díky omezení pohybu v národním parku se i běžný fotograf dostane většinou na místa, na která se dostanou i ostatní. Přesto to za pokus stojí a jsem si jist, že kvalitní snímky se pořídit dají, a to tím spíše, čím více se fotografovi podaří najít odlehlejší místa, případně vystihnout zajímavé světelné podmínky. Mně se to moc nepodařilo, což byla daň za přece jen standardní rodinnou dovolenou a moji lenost. Ve fotogalerii tak najdete spíše běžné turistické snímky, které vás ale mohou i tak inspirovat k návštěvě těchto míst a pořízení snímků nápaditějších. I tak jsem ale s výsledky celkem spokojen, mnohem více jsem ale spokojen s tím, v jak zajímavém místě jsme strávili náš volný čas.

Pozn.: V úvodu článku je zmíněna lukostřelba jako jeden z důvodů, proč jet do Rakouska. Rakousko je opravdu lukostřeleckým rájem s hustou sítí lukostřelnic pro terčovou i 3D lukostřelbu, většinou z nich přístupných veřejnosti s vlastním vybavením i bez něj. I v popisovaném údolí Salzachu jsou taková místa, konkrétně např. lukostřelecká vesnice Stuhlfelden, kde je hned několik střelnic. Na stránce odkazů v sekci Lukostřelba tohoto portálu také nelznete mapku rakouských 3D parkurů a další informace.

Švýcarsko vlakem

Červenec 2008

Klíčová slova: velehory, jezera, vodopády, ledovce, subtropy, historie, technika, květiny

Švýcarsko je malá, ale velice zajímavá země nabízející jak velehory v podobě pásma Alp, tak subtropy připomínající okolí Ženevského jezera. Jedná se, samozřejmě, o bezednou studnici scén a námětů pro fotografy čehokoli.
 
Montreux
 
Luzern
 
Kleine Scheidegg - Jungfraujoch
Jak se dostat do Švýcarska? Jakkoli. My jsme jeli autem. Jak se pohybovat po Švýcarsku? Samozřejmě vlakem. Švýcarsko není velká země a její propracovaný systém státních a soukromých vlakových linek umožňuje po celou dobu pobytu nesáhnout na auto, být v cestovatelské pohodě a ještě významně optimalizovat výdaje. Jen je třeba věnovat chvíli času pochopení systému celostátních, regionálních i lokálních jednorázových i časových jízdenek, resp. "pasů", což není úplně jednoduchá úloha. Nesprávným řešením této úlohy si můžete cestování po Švýcarsku zkomplikovat i prodražit, podaří-li se vám ale zvolit správnou kombinaci, pak oceníte všechny výhody tohoto způsobu pohybu. Dobrým řešením je využití služeb agentury zaměřené na "dovážení" českých turistů do Švýcarska a postarání se o ně včetně pomoci se sestavením plánu pobytu a s tím spojenou volbou nejvhodnější kombinace vlakových jízdenek, jakou je svycarsko-vlakem.cz.
 
Cesta Lauterbrunnen - Kleine Scheidegg
 
Jungfraujoch
 
Plesnivec alpský - Alpská protěž (Schynige Platte)
Pro navštívení největších turistických lákadel Švýcarska potřebujete alespoň týden a slušné počasí, což byla kombinace, kterou jsme měli my. Základnu jsme měli v obci Lauterbrunnen v blízkosti hlavních přírodních lákadel - vysokohorských masivů, vodopádů apod.
Několik fotografií z cesty po Švýcarsku najdete ve fotogalerii.
Comments